Prvního května tomu bude pět let, co Česká republika vstoupila do Evropské unie a zažíváme také půlrok, kdy předsedáme této evropské integraci. To si také dobře uvědomují žáci základní školy v Záchlumí a připravili pro své mladší kolegy z mateřinky, rodiče a občany prezentaci zemí EU.
„Nazvali jsme tento projekt jako Den Evropské unie. Děti ze všech tříd se připravovaly od ledna. Součástí projektu je tedy seznámit posluchače s každou zemí EU zvlášť,“ popsala den žákyně páté třídy Šárka Adamovičová, která si připravila Maltu a Lucembursko.
Ředitelka Marie Hackerová Šárku doplnila.

„Postupně jsme začali už v lednu a probrali jsme určitou skupinu zemí. Děti se seznámily s tím, jak vypadají vlajky, nebo jaká mají hlavní města,“ upřesnila Hackerová.

„Vím, že hlavním městem Malty je Valletta a Lucemburska pak Lucemburk. Také vím, že v Lucemburku je sídlo významné Evropské unii, ale nevzpomenu si, jaké to je,“ pochlubila se se znalostmi Adamovičová.

Zahanbit se nenechala ani její spolužačka Tereza Štrejnová, která si pro posluchače připravila Finsko.
„Hlavním městem jsou Helsinky a nejraději pijí kávu a přikusují skořicovou bulku. Nepohrdnou ani rybami,“ řekla nám Tereza.
Jejich kamarádi si ale připravili například Polsko, které reprezentoval Jiří Jirsa.

„Hlavní město je Varšava a Polsko je také několikrát větší, než Česká republika,“ vyjmenoval Jirka s tím, že veškeré informace si vyhledal na internetu ve škole.

Státy reprezentovali i ti nejmenší. Například žák druhé třídy přibližoval Slovinsko a Švédsko.
„Vyjmenuji všem informace. Vím, kolik v nich žije obyvatel, ale také vím, že Slovinsko má kousek moře a že sousedi jsou Chorvati. Slovinci nám jsou také podobní svou řečí,“ upřesnil.

Dětem se projekt příliš těžký nezdál.
„Sice ze začátku nějaké obtíže byly, ale ty jsme ustáli. Připravili jsem si všichni desky, ve kterých máme založené jednotlivé listy se základními informacemi o zemích,“ dodal mladík.

Projekt ale nekončí. Naváže na něj i další generace dětí. Celý projekt bude pokračovat dalších pět let a děti jej budou i nadále rozvíjet.