„Náhradní zásobování pitnou vodou se týká jednatřiceti domácností v bytovkách,“ upřesnil Deníku starosta Benešovic Miroslav Janča. Pitnou vodu do vodojemu, který bytovky zásobuje, dovážejí třikrát týdně cisterny. „Ochranné pásmo vodního zdroje bylo znečištěno při výstavbě plynovodu, proto bylo třeba zvolit toto prozatímní řešení,“ doplnil starosta.

K dalšímu postupu se ve čtvrtek uskutečnila na benešovickém obecním úřadu schůzka zástupců obce a společnosti, která stavbu provádí. „Firma přišla s návrhem, že se pod pracovní pruh stavby plynovodu umístí do země kontejner se slámou, přes který se voda vytékající ze staveniště bude filtrovat. To by se mělo dělat příští týden,“ uvedl Janča. S vodárenským zařízením bude obec dále jednat na vyčištění vodního zdroje, aby jej bylo možné znovu používat.

Situaci sleduje rovněž odbor životního prostředí Městského úřadu ve Stříbře. „My jsme se vyjadřovali k projektové dokumentaci stavby plynovodu. Jeho část prochází ochranným pásmem. K tomu jsme si vyžádali hydrogeologický posudek, který měl zhodnotit, jestli bude mít stavba vliv na vodní zdroj. Podle posudku bylo vše v pořádku a stavba by vodní zdroj ohrozit neměla,“ řekla Deníku vedoucí odboru životního prostředí Dana Rožánková. „Ale v době, kdy se na lokalitu vodního zdroje dostali stavbaři, panovaly nevhodné klimatické podmínky. Navíc zhotovitel stavby ne zcela dodržel podmínky a tím došlo ke znečištění zdroje, který je v těchto místech trochu atypický. Doporučila jsem obci, aby nechala zpracovat nový hydrogeologický posudek. Řešení situace je teď na dohodě mezi obcí a zhotovitelem stavby,“ dodala Rožánková.

Investorem plynovodu Gazela je společnost Net4Gas, zhotovitelem je firma Denys-Alpine. „Podle informací, které máme k dispozici, došlo kvůli velkým dešťům v noci ze 17. na 18. prosince v uvedené lokalitě ke splachu zeminy z pracovního pruhu,“ potvrdil Deníku mluvčí Net4Gas Milan Řepka. Kvůli splachu byla znečištěna voda v přítoku, který je i částečným zdrojem vsakovacího území pro zásobování vodou obce Benešovice. „Společnost Denys-Alpine okamžitě po zjištění této situace zahájila sanační práce a odebrala kontrolní vzorky vody. Na základě jejich laboratorního rozboru bylo potvrzeno, že částečné znečištění vodního zdroje je způsobeno pouze odplavenou zeminou a žádnými jinými látkami,“ vysvětlil Řepka.

Při společném jednání zástupců obce, společnosti Denys-Alpine a odboru životního prostředí Městského úřadu Stříbro byla dohodnuta opatření, která podle mluvčího řeší nejen sanaci znečištění zeminou, ale také okamžité náhradní zásobování vodou přímo do vodojemu, z kterého je obec vodou zásobována, a to plně na náklady zhotovitele stavby. „Jakmile to dovolily povětrnostní podmínky, bylo provedeno zatrubnění přes pracovní pruh přítoku do vodního zdroje a utěsnění prostoru ve skládkované zemině, a to zcela v souladu s expertním stanoviskem odboru životního prostředí. Zásobování vodou dovážkou probíhá dosud plně na náklady zhotovitele stavby,“ doplnil Řepka.

Další práce budou zahájeny příští týden tak, aby mohlo být zásobování vodou obce z vodního zdroje znovu plně obnoveno. „Opatření spočívá v doplnění filtrace vody z přítoku vodního zdroje přečerpáváním do slámové filtrace a odtud bude voda nadále částečně zaplavovat sběrné území vodního zdroje. Na základě těchto opatření budou přibližně po deseti dnech odebrány vzorky přítokové vody a bude rozhodnuto o možnosti plného obnovení dodávek z přirozeného vodního zdroje. To znamená následné obnoveni dodávek pitné vody pro občany obce Benešovice. Zároveň s tím budou provedeny takové terénní úpravy, které by do budoucna měly zamezit další kontaminaci vody naplavenou zeminou,“ uvedl dále mluvčí.

„Ještě mi dovolte, abych se touto cestou všem občanům obce Benešovice jménem společnosti Net4Gas omluvil za způsobené komplikace,“ dodal. „Rád bych zároveň uvedl, že nejen naše společnost, ale i naši dodavatelé konají vše pro to, aby eliminovali všechny potenciální komplikace, které mohou provázet standardní stavební činnost. Iniciace této situace však nebyla způsobena jakýmkoli nedodržením pracovních a technologických postupů při výstavbě plynovodu Gazela, ale mimořádnou povětrnostní situací v lokalitě v noci ze 17. na 18. prosince.“