Na Tachovsko putují letos dvě ocenění, a to do Plané a do Stříbra. Cenu hejtmana Plzeňského kraje Josefa Bernarda získala Planá za rekonstrukci náměstí Svobody. Jak je uvedeno v odůvodnění, cena je za vytvoření reprezentativního prostoru, který vhodně propojuje původní historické prvky se současnými potřebami města.

„Velmi si tohoto ocenění vážím, je to znamení toho, že jsme se na radnici dobře rozhodli,“ okomentovala Deníku starostka Plané Martina Němečková. Jak dodala, rekonstrukce v podobě, jaká byla provedena, vyžadovala odvahu. „Každá taková oprava přináší řadu omezení, kompromisů a podobně. Plánské náměstí se opravovalo po částech, za provozu a museli jsme řešit spoustu kompromisů. Jedním z nich je třeba parkování automobilů,“ uvedla dále. Město se ocitlo pod palbou připomínek také kvůli kácení vzrostlých stromů. Ty ale byly nahrazeny novými. „Nakonec je teď na náměstí více stromů, než jich tam bylo původně,“ uvedla dále Němečková.

Pro hejtmana bylo potěšením předat cenu právě Plánským, je totiž tamním rodákem. „Náměstí v Plané bylo centrum veškerého dění. Ty nejdůležitější obchůdky byly tam. Noblesní restaurace U Medvěda, trošku ušmudlaná, ale s dobrým pivem Plzeňka, krásná průčelí měšťanských domů, morový sloup a hlavně kino – tam jsme se všichni potkávali. Úžasná rekonstrukce tohoto místa ještě více podtrhuje malebnost městečka,“ zavzpomínal Bernard.

Pro Planou je to další ocenění, už loni město bodovalo se smuteční síní a s přestavbou Kinanekina.

Další cenu získala v anketě Stavba roku Plzeňského kraje nová Mateřská škola Prokopa Holého ve Stříbře. Ta získala cenu poroty. „Za neotřelé a nekompromisní barevné pojetí interiéru, které rezonuje návštěvníkovi v nitru ještě dlouho po opuštění budovy,“ zní komentář k udělení ocenění.

Do ankety bylo přihlášeno dvacet staveb. Titul Stavba roku Plzeňského kraje 2018, tedy hlavní ceny, byly uděleny tři. Získaly je Přístavba školní družiny, Plzeň – Újezd, Modernizace trati Rokycany – Plzeň a Obnova Lobezského parku, Plzeň.