„Protože téměř všichni žáci naší školy jsou dojíždějící, nemůžeme si dovolit nechat je čekat po dobu výstražné stávky hodinu venku,” sdělila Deníku ředitelka Střední průmyslové školy Tachov Světce Jana Hrčková. „Jen ráno na začátku výuky žákům řekneme, proč byla výstražná stávka vyhlášena a pak pojedeme podle běžného rozvrhu,” dodala ředitelka.

Výstražnou stávku vyhlásily odbory na protest proti návrhu ministra školství. „Ten prosadil urychlené projednání vládního nařízení o platových poměrech zaměstnanců. Rozhodnutím vlády tak pedagogičtí pracovníci ve školství ztratí poslední jistotu, kterou je tarifní plat podle délky praxe. Odpovědnost za platy tak bude plně v rukou ředitelů škol a ti budou moci svým zaměstnancům stanovit platy v rozpětí. A to je snadno zneužitelné,” řekl Deníku předseda Krajské rady odborového svazu pracovníků ve školství Jiří Popelka.

Z dosavadního způsobu odměňování by podle nového nařízení měl zmizet tzv. věkový automat. Tedy růst platu v poměru k věku a délce praxe. „Pedagogy to může demotivovat. Každopádně budeme chtít, aby bylo ošetřeno v kolektivních smlouvách, že ředitelé nebudou tuto možnost zneužívat, ale dodržovat odměňování podle délky praxe,” doplnil Popelka.

V úterý kolem poledne se k podpoře stávky přihlásilo několik škol z Tachovska. Například Gymnázium Stříbro, Základní škola v Plané na náměstí Svobody, Základní a Mateřská škola P. Jilemnického Tachov, SOU Planá, Střední odborná škola Stříbro, ZŠ Kladruby, Střední průmyslová škola Tachov Světce a Základní škola Hornická Tachov. „Z Tachovska se připojilo zatím nejvíce škol v rámci celého kraje,” uvedl Popelka.

Na seznamu škol, které se ke stávce připojí, mají odbory napsanou také tachovskou školu v Hornické ulici. „Naše škola ale nestávkuje. Jsme normálně v provozu, škola i školní družina,” uvedl Deníku ředitel Radek Červený. „Ale je tady několik učitelek, které vyjádřily podporu stávce. Učit se bude ovšem normálně podle rozvrhu,” dodal.

Žádná ze škol zřizovaných městem Tachov se k hodinové výstražné stávce nepřipojila. „Všechny budou normálně od osmi hodin učit. Každý má právo na takovou akci, ale já osobně jsem rád, že v Tachově se učí podle rozvrhu a že stávka provoz škol nenaruší,” vyjádřil se vedoucí Odboru školství Městského úřadu v Tachově Josef Kožnar. „Náš odbor ani nikdo z odborů v záležitosti výstražné stávky nekontaktoval. O stávce a jejích příčinách vím tedy jen to, co jsem si přečetl v novinách,” dodal.

Symbolicky se v Tachově také připojí Základní a Mateřská škola Petra Jilemnického, kterou zřizuje Plzeňský kraj. Děti nebudou muset od osmi do devíti hodin, na kdy je stávka vyhlášena, čekat před školou. Budou moci jít do svých tříd, kde budou pod dohledem pedagogů, výuka však začne v devět hodin.

Hodinovou výstražnou stávku podpoří také Gymnázium Stříbro. Ani tady ale nebudou muset děti, jejichž výuka začne až v devět hodin, čekat před školou. „Od primy do kvarty bude výuka probíhat podle pravidelného rozvrhu. Starší ročníky budou výuku začínat až od druhé vyučovací hodiny,” řekl Deníku ředitel školy Milan Deredimos s tím, že studenti vyšších ročníků budou moci trávit první hodinu ve škole pod dohledem pedagogického personálu.

Škola se ale nepřipojuje ke stávce jako celek. „Odborová organizace naší školy svolala v pondělí odpoledne schůzku, na které byly okolnosti stávky vysvětleny. Většina vyučujících tento krok podporuje. Ti se ke stávce připojí. Ostatní učitelé budou učit podle pravidelného rozvrhu,” vysvětlil Deredimos.