Kilometr a půl dlouhý úsek nyní osvěcuje celkem třicet osm lamp. Slavnostní rozsvícení se odehrálo v sobotu krátce po sedmnácté hodině a přizvána byla také veřejnost. Sešlo se několik desítek lidí, pro které organizátoři připravili pohoštění v podobě polévky a svařeného vína. Slavnostní atmosféru podtrhl malý ohňostroj.

Místní na osvětlení stezky čekali více než desetiletí. „O osvětlení se uvažovalo už při výstavbě, tenkrát to ale bylo nad finanční možnosti, takže se osvětlení odložilo a teď jsme se k němu vrátili,“ řekl místostarosta Chodové Plané Luboš Hlačík. Nakonec vlastní stavba veřejného osvětlení trvala tři týdny. Předcházelo jí ale složité martýrium. „Nejprve jsme chtěli umístit lampy mezi silnici a cyklostezku, blíže k cyklostezce. To nám ale nepovolila policie, nedala souhlas, že prý sloupy osvětlení by byly příliš blízko silnice," popsal situaci starosta Chodové Plané Ctirad Hirš.

V zimě neudržovaný úsek silnice z Boněnova na Tachovsku do Bezvěrova na Chebsku.
Zima opět uzavře několik silnic na Tachovsku

Na druhé straně stezky se obec ale potýkala s tím, že pozemky patří mnoha vlastníkům. Navíc některé pozemky byly blokovány pro výstavbu přeložky Chodové Plané. Dílo se ale nakonec podařilo a místní si světlo na cestě chválí. „Je to moc dobře, obzvlášť když teď je tak brzy tma,“ shodli se v sobotu večer návštěvníci na stezce.

Světla na stezce budou zapínaná současně s veřejným osvětlením v Chodové Plané. To má na starosti fotobuňka, která reaguje na intenzitu světla. Stavba si vyžádala investici jednoho milionu osmi set tisíc korun, přičemž jediné svítidlo stálo deset tisíc. „Planá přispěje třemi sty tisíci korunami, ostatní zaplatíme my,“ dále řekl Hlačík s tím, že lampy mají speciální konstrukci. „Jsou odolnější proti vandalům a neoslňují souběžný silniční provoz.“ Výhodou je použití led svítidel. „Roční provoz obyčejného osvětlení by stál osmdesát tisíc, toto bude ročně stát dvacet pět tisíc korun.“

Medaile vybojovala Denisa Katonová.
Dvě medaile z republikových pohárů

Větší část cyklostezky je v majetku Chodové Plané, které veřejné osvětlení realizovala. „My si uvědomujeme, že ji budou využívat i naši občané, tak jsme se snažili přispět pomocí s výměnou pozemků a malým investičním příspěvkem,“ uvedla starostka Plané Martina Němečková.

Podobné cyklostezky vedoucí souběžně se silnicí jsou ještě v Boru, kde trasa spojuje Bor s průmyslovou zónou ve Vysočanech. I tato cyklostezka je osvětlená lampami. Naproti tomu novější cyklostezka spojující Stříbro a Těchlovice osvětlená není.