Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stezka na Vysoké nabídne historii i přírodu

Tachov – Výstavba naučné stezky na Vysoké v Tachově v těchto dnech právě vrcholí. Cesta dlouhá téměř dva kilometry s deseti zastaveními, propojí novou rozhlednu s jízdárnou ve Světcích a pro děti bude připraveno archeologické hřiště s možností nálezu lebky.

16.4.2015
SDÍLEJ:

Výstavba naučné stezky na Vysoké v Tachově v těchto dnech právě vrcholí. Foto: DENÍK/Antonín Hříbal

Návštěvníci se seznámí s historií, přírodními zajímavostmi a k poznávání lokality přispěje výklad pomocí chytrých telefonů. Slavnostní otevření se uskuteční v rámci Dne pro Tachov 30. května.

Nastoupit na naučnou stezku je možné ve Světcích nebo na Vysoké. Trasa turisty zavede i zpět do výchozího bodu. Začne-li návštěvník poznávat stezku v místě na Vysoké, setká se nejprve s upraveným okolím památníku bitvy u Tachova. Počítá se i s umístěním repliky informační cedule, která je nyní v depozitu a poputuje do muzea. Součástí je také nově zbudovaná odpočívka, lavičky a ohniště. Dominantu tvoří vlastní rozhledna. Několik desítek metrů za ní je kaple na Vysoké. Tedy její, pod násypem zakonzervované, zbytky. Zde si na své přijdou zejména děti. „Vytvoříme tu jakési archeohřiště se skluzavkou do pískoviště. Bude ve tvaru půdorysu Husmannovy kaple. V pískovišti pak najdou menší půdorys kaple na Vysoké. Děti si to mohou vyhrabat, dovnitř dáme nějakou betonovou lebku," řekl o jednom ze zastaveních na stezce Pavel Bluma, vedoucí odboru investic a rozvoje města Tachova.

Stezka dále přivede zájemce k umělé Lurdské jeskyni, kam chce město umístit madonku a zabezpečit ji mříží. Následující informační panely připomenou místní geologické poměry, bývalý povrchový lůmek na kámen, poukáží na život ve vodním toku ústícím do řeky Mže a ukáží s vysvětlením na změnu lesního porostu z listnatého na jehličnatý.

Stezka mine také Husmannovu kapli, v jejíchž ruinách právě nyní provádí odborníci archeologický průzkum. Návštěvníci tak uvidí například odhalenou klenbu, která tvořila strop otvoru vedoucího do hrobky. „Práce provádíme první den, a hned mne překvapilo, jak celistvě se klenba dochovala," poukázal v pondělí archeolog Muzea Českého lesa v Tachově Nikola Rayman.

Unikátem na stezce je známá druhá ve střední Evropě největší jízdárna. U ní vyroste odpočinkový altánek, tvarem připomínající rondel. „U něho budou koně ze dřeva a herní prvky pro děti," dále doplnil Bluma. Poslední zastavení přivede návštěvníka k řece Mži u mostu ve Světcích. Podobně jako na prvním ponese kompletní informace o naučné stezce. Turisté se pak mohou vrátit do výchozího bodu po zeleně označené turistické stezce.

Město Tachov také připravuje doplnění jednotlivých informačních míst o takzvaný QR kód. Ten si majitelé chytrých telefonů mohou načíst do přístroje a přes internet se jim tak zpřístupní mluvený komentář k danému zastavení.

Projekt počítá krom s vybudováním naučné stezky také se zmiňovanou úpravou okolí památníku bitvy u Tachova, dále s pořízením mobilního pódia se stanem a nůžkového stanu pro pořádání kulturních akcí. Akce si od města vyžádá investice zhruba pět milionů korun, z toho 85 procent uhradí dotace.

Autor: Antonín Hříbal

16.4.2015
SDÍLEJ:
Dominik Kubalík

Škodovka prohrála, přesto je první

Rybník Regent u Chodové Plané na Tachovsku se připravuje na výlov.
8

ZMĚNA: Výlov Regentu začíná až v pátek

Okresní derby mezi Planou a Borem vyhráli hosté, Planá je poslední

Tachovsko – Fotbalisté první krajské soutěže, 1.B třídy, mají za sebou další zápasy. Ty přinesly zajímavé duely a padaly pěkné branky.

Hejtman Bernard: Prezidenta přijmu, ale servilní nebudu

Plzeň - Čtyři prezidentské návštěvy stály hejtmanství už 1,3 milionu korun. 

Uzavírka Bělojarské ulice bude pouze částečná

Tachov – Už včera začala částečná uzavírka jedné z velmi frekventovaných ulic v Tachově, a to Bělojarské ulice, která je hlavní dopravní tepnou na sídliště Východ.

Naši prvňáci už ve středu v Tachovském deníku, představíme ZŠ Mánesova

Tachovsko - Ve středu 18. října najdete v Tachovském deníku prvňáky ze ZŠ Mánesova ve Stříbře.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení