Zděšení. To je pocit, který na Stříbrsku vyvolala skutečnost, že největší zaměstnavatel v širokém okolí, firma Alcoa Fujikura, propustí během léta 844 lidí z celkových 2050 pracovníků. Část výroby totiž společnost přesouvá do Rumunska.

„Nejistota ve společnosti je již od počátku roku. Vygradovala v květnu, kdy bylo odborové organizaci a zaměstnancům oznámeno, že firma už neobdrží zakázku nástupce současné řady VW A5 Golf. V té době vedení společnosti ujišťovalo zaměstnance a odborovou organizaci, že nebude docházet k propouštění. Tvrdili, že vše bude vyřešeno ukončením kontraktu s agenturními zaměstnanci a nebude prodlouženo několik pracovních smluv na dobu určitou,“ řekl šéf podnikové odborové organizace Dušan Bílek.


Odbory jednají

Až koncem května podle Bílka vedení společnosti oznámilo, že výrobu kabelových svazků pro vůz VW EOS přesunuje v září do Rumunska. „AFL přiznala, že tento krok se neobejde bez propouštění z organizačních důvodů,“ dodal Bílek.
Pracovní poměr ukončí firma s 321 agenturními zaměstnanci a 523 kmenovými zaměstnanci. Z toho jich 227 je s pracovní smlouvou na dobu určitou. Výpověď by měli dostat všichni k 1. srpnu, s dvouměsíční výpovědní lhůtou. Odbory jednají, aby každý dostal minimálně tříměsíční odstupné a chtějí docílit navýšení odstupného podle odpracovaných let.

Agenturní zaměstnanci jsou většinou cizinci a zpravidla se vrátí domů. Práci i nadále bude hledat přes pět set lidí. Odbory mají podle Bílka domluveny dvě schůzky s možnými novými zaměstnavateli. Mezi propuštěnými mělo být také deset samoživitelek. „Jsme proti, aby byly samoživitelky propuštěny. U dvou se nám podařilo zajistit, že ve firmě zůstanou, o dalších jednáme,“ uvedl šéf odborů.

A co zaměstnanci

Zaměstnanci zatím vyčkávají, na kterého padne ´Černý Petr´. „Já se k tomu nechci vyjadřovat,“ řekl nám jeden z nich.
„Musíme to brát tak, jak to je. Nebyli nám schopni zajistit práci, tak propouští. Zatím to neřeším. Kdybych si z toho měl dělat nějaké mindráky, byl bych ve stresu a bylo by to ještě horší,“ uvedl Stanislav Mikulec.

Oficiální zpráva

Vedení firmy se odmítlo k situaci vyjádřit. Personální manažer Rudolf Šimek nám zaslal mailem pouze oficiální zprávu, kterou vydal ředitel pro styk se sdělovacími prostředky Dave Bouffard. „Společnost Alcoa Electrical and Electronic Solutions oznámila záměr restrukturalizovat výrobu kabelových svazků v důsledku snížení objemů, snižování nákladů pod vlivem trhu a pokračujícího vlivu nepříznivého převodního poměru měn. V důsledku toho přenese společnost určité části své výroby do Rumunska. Restrukturalizace se dotkne přibližně 276 zaměstnanců ve Stříbře,“ píše se ve zprávě.

Úřad práce má volná místa

Finální číslo je ale jiné. Podle Eduarda Šimůnka z tachovského Úřadu práce se o agenturní zaměstnance musí postarat ten, kdo je do Česka přivezl. „Nás zajímá ten zbytek. Bude to kolem čtyř set lidí, protože část je z okolních okresů. V nabídce máme asi 800 volných míst,“ zmínil Šimůnek.
Úřad práce hodlá postupovat u bývalých zaměstnanců někdejšího Siemensu jako u každého jiného nezaměstnaného. „Každý, kdo přijde, dostane od nás nabídku volného místa. Jestli ji bez vážných důvodů odmítne, vyřadíme ho z evidence,“ řekl.

V okrese je momentálně velká poptávka po zaměstnancích do průmyslové zóny na Nové Hospodě.

Citelný zásah

Pro stříbrskou radnici je počet lidí, které bude firma propouštět, šokem. „O problémech se hovoří už od začátku roku,“ uvedl místostarosta Pavel Tóth. „Pokud ale firma propustí tolik lidí, kolik se uvádí, nezaměstnanost na Stříbrsku to ovlivní,“ dodal.

Podle starosty Miroslava Nenutila by část lidí mohla najít práci už příští rok v nové zóně v bývalých kasárnách. „Tam by měli začít působit noví investoři. Město se bude snažit dělat vše proto, aby se avizované další pracovní příležitosti mohly co nejrychleji realizovat,“ dodal.

Montážní závody, které neprodukují finální výrobek, jsou podle předsedy hospodářské komory Plzeňského kraje Zdeňka Mužíka rizikem. „Na tomto případě se ukazuje, že firmy se mohou stěhovat na levnější pracovní trh, což je na mnoha místech našeho regionu, kde tyto montážní firmy působí, rizikem. Propouštění ve Stříbře je výrazným lokálním zásahem. Naštěstí ale přichází v době, kdy lidé mají stále ještě šanci získat nové pracovní místo. I když kvůli němu budou muset třeba dojíždět jinam,“ uvedl Mužík.