Přednáška s podtitulem Úchyl nebo ornitolog se konala v Muzeu Českého lesa v Tachově a přitáhla pozornost mnoha posluchačů.

Přibližně deset let se věnuje Roman Vacík sledování života strak, a to zejména ve městech. Na základě pozorování známých opeřenců dospěl k několika pozoruhodným závěrům, které v úterý přiblížil zájemcům o ornitologii, laikům i odborníkům.

Přítomní se tak dozvěděli o přirozené inteligenci strak a podobných ptáků. „Byly učiněny pokusy, kdy se prokázalo, že tito ptáci jsou schopní nejen nalézt, ale také si upravit různé předměty, které pak použijí k získávání potravy. Například dokázali ze skleněné nádoby pomocí drátu s háčkem, který si udělali, vytáhnout nádobku s potravou,“ přiblížil ornitolog schopnosti opeřenců.

Podtitul přednášky zvolil Vacík zcela záměrně. „Lidé v Plzni totiž mnohdy neřeší to, zda jsem nějaký doktor nebo učím na vysoké škole. Ale když mně vidí při práci, tak mě spíše podezřívají ze všeho možného jiného, než z ornitologie,“ řekl Vacík a připojil jeden z příběhů, kdy šplhal mezi domy po laně ke hnízdu straky a z okna ho podezřívali svlečená žena a muž, ze šmírování.

Výzkum strak také prolomil pověry o partnerské věrnosti těchto ptáků, žijících zejména ve městech. „Zjistili jsme, že jakmile soused může, na hranicích teritoria, a má příležitost, tak si sameček odskočí za cizí samičkou a jí to není proti vůli, aby se pářila s cizím samcem. Samec se tak snaží získat, co nejvíce potomků, třeba pro případ nedostatku potravy nebo nepříznivého počasí a možnosti následného úhynu,“ popsal ornitolog.

Součástí přednášky bylo také promítání dokumentárních filmů, fotografií, tabulek a grafů, a také praktická ukázka například postroje, pomocí něhož ornitolog šplhá do korun stromů. Přítomní se také mohli vyjádřit, zda straky střílet či nikoli.