Sice to ještě není oficiálně potvrzeno, ale podle odborníků tomu vše nasvědčuje. „Například i nález křemene jako hlušiny, která provází naleziště kovové žíly. Ovšem, už teď je jasné, že jde o jedno z nejstarších děl v naší republice a zdá se, že toto dílo je o něco starší, než město Stříbro," uvedl archeolog Západočeského muzea v Plzni Pavel Břicháček.

„Při odkrytí jsme také narazili na staré obvodové zdi minoritského kláštera, dobře viditelné jsou i tak zvané kůlové jámy. Velmi zvláštní je však místo naleziště, v těchto prostorách by nikdo horní dílo nepředpokládal. Ale pokud se domněnka potvrdí, je to nález někdy z doby kolem 12. století," dodal archeolog.

Dílo chtějí archeologové ještě chvíli zkoumat. „Pokusíme se ještě dostat více do hloubky, ale pak zřejmě budeme muset jednat s horníky co dále, protože takové dílo nebude patřit už do naší kompetence, ale spíš příslušnému báňskému úřadu," shrnul Břicháček.

Občané města si myslí, že nález je převratný. „Doufám, že se to město bude snažit nějak uchovat pro další generace. Dílo by se mohlo nějak zastřešit či dát pod sklo, prostě nezahrabat, ale naopak hrdě vystavit," myslí si Ivan Hacker ze Stříbra.

Představitelé města s tím souhlasí. „Mám z toho radost, potvrdilo se, že hornická tradice je tady starší, než město. Určitě budeme zvažovat, jakým způsobem necháme objev zpřístupněný," uvedl starosta Bohuslav Červený.

Radost z nálezu mají také horníci. „Mám obrovskou radost. Nález dokládá, že hornická činnost tady byla před založením města i kláštera. Potvrdilo se, že dolování na území dnešního města začalo dřív, než dolování u řeky," uvedl zakládající člen hornického spolku a ředitel muzea Zbyněk Navrátil.

Martina Sihelská