Plakety jsou podle významu prvního až třetího stupně. „Udělování těchto ocenění je novinkou, předávaly se teprve podruhé,“ sdělil Deníku místostarosta Stříbra Karel Lukeš a dodal, že pro rok 2019 byly předány dvě stříbrné plakety prvního stupně a tři postříbřené druhého stupně.

Držitelé plaket vzejdou z návrhů různých institucí a organizací působících ve městě, případně podle návrhu členů vedení města, ale svoje nominace mohou předávat radě města také jednotliví občané.

Plakety prvního stupně pro rok 2019 získali bývalý motokrosový závodník Miloslav Souček a člen hornického spolku Václav Krob.

Návrh na udělení plakety Miloslavu Součkovi vzešel z AMK Stříbro. „Důvodem k ocenění jsou dosažené významné sportovní úspěchy v motocyklových soutěžích a motokrosu. Po skončení aktivní kariéry se navíc řadu let věnoval organizaci motokrosového sportu,“ uvedl v odůvodnění předseda klubu Miroslav Vraný.

Ilustrační foto
Jako vězně v koncentráku. Park chce střílet jeleny v obůrkách

K ocenění také náleží věcný dar v hodnotě pět tisíc korun. Toho se bývalý motocyklový závodník vzdal. „Tento přináležející dar však Míla Souček s díky odmítl a částku pět tisíc korun nechal věnovat stříbrskému Domovu sv. Jana Pavla II., který pečuje o seniory,“ vysvětlil člen AMK Stříbro a městský radní Miroslav Šimek.

Druhý držitel plakety prvního stupně Václav Krob pracoval kdysi v Rudných dolech Stříbro a v roce 2002 se stal zakládajícím členem hornického spolku. A od té doby provádí návštěvníky města ve štole Prokop v hornickém skanzenu, bez jakéhokoliv nároku na odměnu, jen v rámci členství a dobrovolnosti.

Držiteli plaket města druhého stupně pro rok 2019 se stali tři muži – dlouholetý funkcionář a kronikář fotbalového Baníku Stříbro Vojtěch Petráň, dále dlouholetý pracovník kulturního střediska a předseda Sboru pro občanské záležitosti Ilja Karásek. Třetím držitelem se stal in memoriam Ladislav Jiránek, v loňském roce zesnulý fotograf, který desítky let dokumentoval společenské, politické a kulturní dění ve městě.

Další udělování plaket a ocenění významných osobností Stříbra se uskuteční na základě došlých návrhů koncem roku.

Orel mořský zvaný Zlámaná hnáta krouží u větrných elektráren na Tachovsku.
„Zlámaná hnáta“ krouží kolem větrných elektráren