VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stříbro bude bez aut

STŘÍBRO - Evropský den bez aut má podpořit ekologické způsoby dopravy

24.8.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Archiv

Město Stříbro se připojí k celosvětové akci „Evropský týden mobility“ (16. –22. září) a „Evropský den bez aut“ (22. září). Akce se letos v Evropě uskuteční už pošesté. Obě osvětové a propagační akce mají v evropských městech podpořit přijatelnější způsoby dopravy a napomoci při omezování individuální automobilové dopravy ve městech. „Mnoho měst má problémy se stále rostoucí automobilovou dopravou a se znečištěným ovzduším a hlukem, který nárůst dopravy přináší,“ informovala národní koordinátorka Eva Veverková z Ministerstva životního prostředí v Praze.

I proto města a obce, které realizují proces uplatňování principů udržitelného rozvoje na místní úrovni – místní Agendu 21 – vyhlásila udržitelnou a bezpečnou dopravu tématem roku 2007. „Právě světová kampaň Evropský týden mobility a Evropský den bez aut (ETM a EDBA) pomáhá propagovat veřejnou dopravu, jízdu na kole a chůzi,“ říká Veverková. Od měst se čeká, že přijmou jedno či více tzv. trvalých opatření (tedy během roku uskuteční jeden či více projektů na zklidnění dopravy ve městě, na přerozdělení dopravního prostoru či na zvýšení bezpečnosti chodců při pohybu ve městě).

Ministerstvo životního prostředí koordinuje ETM a EDBAv rámci České republiky ve spolupráci s Evropskou komisí. V rámci Evropského týdne mobility se ve městech nabízejí občanům různé akce, zaměřené na udržitelné formy dopravy a dopravní výchovu (cyklojízdy, pěší výlety, akce pro rodiče s dětmi, pro seniory, pro občany s hendikepem, výlety historickou tramvají, semináře, akce na dětském dopravním hřišti apod.).

Dne 22. září (Evropský den bez aut) by měla být část města uzavřena automobilové dopravě (plocha dle výběru – ulice, náměstí, oblast před školou) a tento den se pořádají akce, zaměřené podle tématu Evropského týdne mobility. V letošním roce se kampaň zaměřuje na téma: „Ulice pro lidi“, což znamená snahu, aby se do ulic měst vrátil život a aby se lidé na ulicích cítili bezpečně (proto akci podporuje i Ministerstvo vnitra).

Města měla také měla na ulicích dát více prostoru chodcům, cyklistům a veřejné dopravě namísto automobilové dopravy. Evropský den bez aut spolu s Evropským týdnem mobility přinesou občanům měst užitek i v dlouhodobé perspektivě, protože ve svých důsledcích pomáhají uskutečnit programy či opatření, které se v řadě měst předtím nedařilo prosadit. Mohou také zlepšit zpětnou vazbu mezi občany a městským úřadem.

24.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační fotografie.

Uzavírka Bělojarské ulice bude pouze částečná

Ilustrační foto.

Naši prvňáci už ve středu v Tachovském deníku, představíme ZŠ Mánesova

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

FOTO: Rybník Regent u Chodové Plané na Tachovsku se připravuje na výlov

Chodová Planá - Hladina vody pomalu klesá a ryby se stahují k požeráku, kde je ještě hloubka. 

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Draci se vznášeli nad Borem

LOUČKA ZA VĚŽÁKEM V BORU PŘILÁKALA DESÍTKY DĚTÍ, kteří přišly ukázat své umění udržet létajícího draka co nejdelší dobu ve vzduchu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení