„Za tu dobu prošlo kroužkem několik desítek dětí a řada z nich skutečně svoje včelstva už také chová. Třeba letos má vlastní včelstva polovina členů kroužku a pokud na ně ještě děti samy fyzicky nestačí, pomáhají jim rodiče. Doma potom probíhají neoficiální soutěže nejen ve výnosech medu, ale i v úrovni včelařských znalostí," informoval Deník člen výboru stříbrské včelařské organizace Jan Krabec.

Jednou z nejdůležitějších tuzemských včelařských soutěží pro mládež je Zlatá včela. Té se mladí chovatelé včel ze Stříbra pravidelně zúčastňují. „Letos dosáhli mimořádně dobrých výsledků. V oblastním kole pro Plzeňský a Karlovarský kraj se v kategorii mladších žáků stal Jakub Heicl (ZŠ Gagarinova) vítězem a Noemi Pospíšilová (ZŠ Černošín) byla třetí. V kategorii starších žáků obsadili Matěj Frouz a Matěj Brzica (shodně Gymnázium Stříbro) druhé a čtvrté místo," uvedl dále Krabec.

Oba gymnazisté se svým úspěchem kvalifikovali do republikového kola v Nasavrkách. „I tam uspěli, když se umístili na druhém a třetím místě. Tím si zajistili účast v mezinárodní soutěži, která se konala v Polsku. Soutěžních družstev bylo 17 z Evropy a dvě z mimoevropských zemí," popsal člen výboru.
Stříbrští mladíci se mohou pochlubit obrovským úspěchem, protože v silné mezinárodní konkurenci obsadil Matěj Frouz čtvrté místo a Matěj Brzica byl devátý. „Za jejich úspěšným vystoupením je však mnoho práce nejen jich samotných, ale i mnohých dalších, včetně těch, kteří zajistili dobře fungující zázemí pro práci kroužku. Nelze opomenout, že letos došlo i na ocenění kroužku v soutěži o Putovní pohár ministra zemědělství ČR. Za páté místo obdržel kroužek nejen diplom, ale také školní mikroskop," doplnil Krabec.

Kroužek spolupracuje s Domem dětí a mládeže ve Stříbře, kde využívá učebnu s možností projekce a dílny, zejména v zimních měsících, kdy je výuka zaměřená nejen teoreticky, ale také se děti učí zhotovovat základní chovatelské pomůcky.

Kromě toho využívají mladí včelaři novou včelařskou základnu ve městě.