Stejně jako u předchozí Neubergerovy publikace se i tentokrát muselo vydání obejít bez slavnostního křtu. Minule to bylo kvůli koronavirovým opatřením, tentokrát rozhodla rada hornického spolku odložit křest na závěr jara příštího roku.

"Autor bude přesto publikaci distribuovat, k dostání bude ve stříbrském muzeu a u autora samotného. Kniha je ještě obsáhlejší a objemnější než ty minulé a je to v pořadí již jeho 14. publikace," informovala Alena Neubergerová, rovněž členka Hornického spolku Stříbro.

V publikaci se doplňují předešlé kapitoly o hornických uniformách, o hornických a hutnických osobnostech, o stříbrských minerálech, o dějinách stříbrského hornictví, zavzpomínají žijící stříbrští horníci a mnoho dalšího. "Tuto knihu věnuji své manželce Aleně za trvalou celoživotní podporu a pochopení. Kniha s tímto názvem se přímo nabízela. Socha svatého Prokopa je na stříbrském morovém sloupu a jedno z nejstarších důlních děl na Stříbrsku nese název štola sv. Prokopa. A samozřejmě k tomu se vztahující cech sv. Prokopa, který byl jedním z nejpočetněji zastoupen hornictvem," okomentoval vydání své nové knihy autor.

Jak dodal, za vzpomínku stojí také připomenutí další významné štoly. Na řece Úhlavce byla ražena štola sv. Nového Prokopa rovněž s cechem Nového Prokopa.

Dokumentační činnost Karla Neubergera vydáním aktuální knihy nekončí, pro příští rok už má připravenu připravenou další, tentokrát s názvem Stříbrské rudné hornictví od 12. století do roku 1975. Bude to jeho už patnáctá publikace.