„Zatímco v roce 2001, když jsme závod ve Stříbře převzali, bylo devadesát procent produkce určeno na krmné účely, teď ve Stříbře vyrábíme osmdesát procent syrovátky určené pro lidskou výživu. Eurosérum si tak v této oblasti vydobylo vedoucí pozici na českém trhu,” uvedl v úterý večer při oslavách desetiletého výročí generální ředitel společnosti Yves Rambaux.

Francouzská firma Eurosérum byla založena v roce 1973 a v současné době je třetím největším světovým výrobcem sušené syrovátky. Má dvanáct závodů, převážně ve Francii a Španělsku, stříbrský podnik je zatím jediný ve střední a východní Evropě. Eurosérum zaměstnává 549 lidí, z toho padesát jich působí ve Stříbře. „Jsme světovou jedničkou ve výrobě demineralizované syrovátky. Té vyrábíme třicet procent celosvětové produkce,” uvedl Rambaux.

Podle ředitele stříbrského závodu Pierra Hecqueta provázela desetiletou existenci podniku čtyři významná období. „Prvním byla v letech 2001 a 2002 adaptace závodu na sušení syrovátky a zavádění veterinárních norem. V dalších třech letech to byly audity a zavedení technologií na další zlepšení kvality,” uvedl při bilancování deseti let působení ve Stříbře Hecquet.

Další dvě významná období přišla podle něj v letech 2007 až 2008 a od roku 2009. V obou případech pracoval závod na zavádění dalších kvalitativních prvků, aby dosáhl na současné pozice na trhu.

„Ročně zpracováváme patnáct tisíc tun syrovátky. Polovina produkce se vyváží do zemí Evropské unie, dvacet procent do Asie, patnáct do Česka a na Slovensko. V letošním roce výrazně vzroste vývoz našeho produktu do Asie, kam poputuje asi padesát procent naší produkce,” uvedl dále ředitel stříbrského závodu.

Skupina Soidaal Union, jejíž součástí je Eurosérum, je čtvrtou nejvýznamnější mlékárenskou skupinou v Evropě. Mezi její nejznámější značky patří například mléčné výrobky Yoplait. „Syrovátka, kterou ve Stříbře vyrábíme, se používá jako přísada do různých potravinářských výrobků. Najdeme ji v dětské výživě, v jogurtech, kvašených mléčných výrobcích, čokoládě, zmrzlině a v mnoha dalších,” řekl Deníku finanční a administrativní ředitel stříbrského závodu Lucas Azilinon.

Tekutá syrovátka se do Stříbra vozí z Česka, Slovenska, Německa, Polska či Maďarska, v továrně se z ní pak sušením vyrábí prášková syrovátka.