Frekventovaný silniční přivaděč ze Stříbra k dálnici D5 se začne od pondělí 30. května upravovat. Řidiči se na úseku od Jirné k dálničnímu sjezdu dočkají nového povrchu silnice i narovnání zatáček, dostanou se tak na dálnici rychleji a bezpečněji. Úplná uzavírka by dle plánů měla trvat do konce května příštího roku. Během celé doby budou muset řidiči využívat objízdnou trasu. Náklady na akci ve výši přibližně 160 milionů jsou financované z integrovaného regionálního operačního systému.

Podle starosty Stříbra Martina Záhoře si plánovanou rekonstrukci vyžádal stávající technický stav silnice II/230. „V současnosti jsou tam nepřehledné zatáčky v lesních úsecích, kde hrozilo velké riziko dopravních nehod,“ přiblížil Záhoř.

Úprava vozovky naváže na již dokončený úsek od konce Stříbra na rovinku před kopcem Jirná, který se opravoval předloni.

Stavební práce nyní potrvají rok. „Během nich se rozšíří profil komunikace, vymění se povrch, napřímí se směrové oblouky, aby byla jízda komfortnější,“ popsal Ladislav Štětka ze Správy a údržby silnic Plzeňského kraje.

Vzhledem k tomu, že stavební práce v tomto rozsahu není možné realizovat za plného provozu, bude silnice zcela uzavřená. Pro řidiče budou vytyčeny objízdné trasy. Od Stříbra povede objížďka přes Kladruby. Pro obyvatele Sytna bude při cestě na dálnici výhodnější trasa přes Heřmanovu Huť.

Opravy u Plzně

Letos silničáři rozkopali i přivaděč k dálnici D5 u Plzně v blízkosti Ejpovic. Tam byly důvodem započetí prací vyježděné koleje ve vozovce. „Několik let se tam prováděly povrchové úpravy, což nepomáhalo. Později se zjistilo, že v podloží komunikace jsou objemově nestálé zeminy, které nasakují vodu kvůli nekvalitnímu způsobu odvodnění. Podloží silnice se tedy musí vyměnit a položit nové asfaltové vrstvy. Práce provádíme střídavě v pravém a levém pruhu,“ vysvětlil Miroslav Blabol z Ředitelství silnic a dálnic s tím, že ke komplikacím v provozu nedochází. „V úseku je snížená rychlost, ale řidiči jsou vstřícní, ani v dopravní špičce nevznikají problémy,“ doplnil Blabol. Kompletně průjezdná by tato komunikace měla být v říjnu 2023.