V pořadí 34. ústředního kola soutěže mladých včelařů České republiky Zlatá včela v Nasavrkách se ve dnech 7. až 9. června zúčastnili také dva mladí včelaři ze Stříbra Petr Bareš a Lukáš Loukota. V soutěži se právě Lukáš Loukota umístil na třetím místě, čímž se spolu se soutěžícími na prvních dvou místech kvalifikoval pro účast na mezinárodním setkání mladých včelařů IMYB a s ním spojené soutěže, která se bude konat v prosinci ve Spojených arabských emirátech.

Do soutěže postupují nejlepší účastníci z dvanácti oblastních kol z celé republiky, kteří dosáhli na přední místa v soutěži. Celkem se zúčastnilo 36 soutěžících. Oba mladí včelaři postoupili z oblastního kola pro Plzeňský a Karlovarský kraj.

Účastníci před vlastní soutěží posílají písemné práce na téma související s chovem včel, které pak při zahájení soutěže obhajují ve veřejném projednávání za účasti zkušební komise i ostatních soutěžících. Základem soutěže je pět disciplín - vědomostní test, znalost včelařsky významných rostlin, znalost pomůcek, které se při chovu včel používají, schopnost samostatně se včelami pracovat a schopnost používat mikroskop. K těmto základním pěti disciplínám byly letos přidány dvě doplňkové, a to zhotovování úlového rámku a rozpoznávání druhů včelího medu.

„Lukáš Loukota není v této soutěži žádným nováčkem, soutěže se účastnil již potřetí,“ sdělil Deníku vedoucí VKM Stříbro Oldřich Koubek. „V Nasavrkách tak Lukáš získal třetí místo a jeho kamarád Petr Bareš skončil dvacátý třetí. Oba obdrželi hodnotné ceny z rukou ministra zemědělství pana Marka Výborného a dalších sponzorů,“ uvedl dále Koubek.

„Není to poprvé, kdy mladý včelař za Stříbra dosáhl podobného úspěchu. Do světa se jako reprezentant českých mladých včelařů již podíval některý ze stříbrských mladých včelařů sedmkrát a postupně se vystřídali čtyři. V roce 2015 se vítězem soutěže ve Slovenské Banské Bystrici stal Matěj Brzica. Mezinárodní účasti dosáhl také Jakub Heicl, který se nyní, už coby student VŠ, podílí na organizaci těchto celosvětových setkávání jako jeden z českých spolupracovníků. Lukáš Loukota byl v loňském roce členem družstva reprezentujícího Českou republiku, které zvítězilo ve Slovinsku mezi třiceti družstvy ze všech světadílů,“ vypočetl úspěchy členů VKM Stříbro Oldřich Koubek. Ten také dodal, že všichni stříbrští včelaři Lukášovi gratulují a budou mu držet palce, aby měl při reprezentaci mladých včelařů z České republiky úspěch.

„Je jen škoda, že na západě Čech neprojevují děti a mládež o včely stejně velký zájem, jako v jiných částech republiky, zejména na Moravě, ale i ve středních Čechách,“ povzdechl si závěrem vedoucí kroužku.