„Přijelo nám sem patnáct žáků a tři němečtí učitelé. Německé děti se budou učit u nás ve škole, a při tom také jezdily na výlety do okolí,“ uvedla učitelka ze stříbrského gymnázia Petra Baxová.

Němečtí žáci se shodli na tom, že je rodiny mile uvítaly. „V Česku žijou děti jinak, než my. Ale jsou moc milé a snaží se nám tu pobyt co nejvíce zpříjemnit. Jezdíme i na společné výlety,“ přetlumočila vzkaz německých návštěvníků učitelka Renata Burcsak z partnerské školy Vohenstrauss.

Celý týden děti cestovaly, byly v Horšovském Týnu, v Domažlicích i v Plzni. „ Hledáme pozůstatky Zlaté cesty v okolí Horšovského Týna, u vás je asi známější jako Norimberská stezka,“ řekla Burcsak.

Stříbrští studenti se dokázali s německými školáky rychle spřátelit. „Když máme volný čas, tak je bereme na naše místa, kam běžně chodíme, třeba do čajovny a do cukrárny. Těšíme se, až na oplátku pojedeme my k nim, to by mělo být někdy na podzim,“ řekla za spolužáky 4.G Magdalena Vaňková.

Na podzimní setkání se těší i Vohenstrauští. „Vezmeme je na výstavu Bavaria Bohemia do Schönze, tam vlastně také uvidí, jak Němci spolupracují s Čechy,“ řekli studenti z Německa. Nezapomenou prý ani na volné chvíle. „Myslíme si, že studentům ze Stříbra by se mohlo líbit naše lanové centrum, koupaliště a také Monte Kaolino. Monte Kaolino je písečná hora, na kterou je vyveza lanovka a dolů se pak normálně sjíždí na lyžích,“ vysvětlily německé děti prostřednictvím tlumočnice Renaty Burcsak.