Obec je jednou z mála, která dodržuje staré tradice masopustů, vítání jara a velikonoční rachtání. Starosta nastínil, co se už podařilo a jaké má obec plány na letošek.

Jaký byl pro vás rok 2010 a co se vám vloni podařilo?

Vloni jsme moc nebudovali, protože jsme čekali na peníze z Evropské unie za opravu kostela. Ten za poslední roky získal novou střechu, elektroinstalaci, fasádu i vnitřní omítky. Celkové náklady byly dva a půl milionu korun, dotace byla o sedm set tisíc nižší. Žádali jsme také dotaci na opravu starých oltářů, která by také vyšla na dva a půl milionu korun, ale tyto peníze z Evropských fondů jsme nedostali. Což je škoda, protože oltáře jsou opravdu ve špatném stavu.

Jaké máte plány na letošek?

Vloni jsme získali stavební povolení na kompletní novou kanalizaci a čistírnu odpadních vod. Rozpočet na tuto stavbu je téměř sedmadvacet milionů. Letos bych tedy rád požádal o dotaci patnácti milionů z Evropských fondů na první etapu výstavby. Pokud by vše dobře dopadlo, mohli bychom o rok později se stavbou už začít. Kdyby jsme dotaci nezískali, zkusili bychom nějaké získat po menších částkách z Plzeňského kraje a dalších dostupných fondů. Dále bych chtěl získat také peníze na opravu sochy Jana Nepomuckého a vstupního portálu do kostela. Navíc ještě dokončujeme sociální zařízení na obecním úřadu.

Mají obyvatelé Sulislavi nějaké místo setkávání?

Řekl bych, že se lidé rádi schází ve zdejší Pivnici U Hřbitova, kde máme i malý kulturní sál s kapacitou na pět desítek lidí. Jinak v obci také každé pondělí funguje knihovna, o kterou pečuje nejstarší občan obce a zároveň kronikář Rudolf Hruška. Tomu bude v květnu už krásných dvaadevadesát let.

Jaké pravidelné akce se v obci konají?

Když bych to měl jmenovat popořadě, tak je to masopust, vítání jara, velikonoční rachtání, Sulislavská korida, což je cyklistický závod, pak turnaj v mini kopané, Vavřinecká pouť, Mikuláš a setkání seniorů. Samozřejmě mezi tím i nějaké akce pro děti.

Máte nějaké bolavé místo?

Co mě asi nejvíce mrzí je to, že je tu mnoho neplatičů za vodu a popelnice. Jde převážně o nové obyvatele, starousedlíci to nikdy neudělají. Protože ani nereagují na opakované výzvy, budu muset pravděpodobně přistoupit k radikálnějšímu kroku, prostě jim vodu zastavím a zajistím jim v obci náhradní zdroj, ke kterému si budou chodit s nádobami.