„Žiji tu od pětačtyřicátého roku, pamatuji se, jak se sázeli, to už je přes třicet let a najednou jsou pryč a byly to naprosto zdravé stromy, jen ten jeden byl trochu zničený,“ se slzami v očích ukázala na padlou zeleň Ludmila Babyková. „Prý tu bude zase elektrárna, vždyť tu může být, ale ty stromy mohly stát, nepřekážely by, rostly přece u cesty, ne na poli,“ myslí si obyvatelka. „O pár metrů níže už elektrárna je a přece si tam ty stromy nechaly a mají je za plotem. Proč to je o padesát metrů dále jinak. Teď tu bude foukat a máme výhled akorát tak na silnici a fabriku,“ zlobí se Babyková.

O dům níže bydlí Miroslav Moc. Ani jemu se náhle poražení stromů nezamlouvá. „V sobotu ráno slyším pilu a koukám, padá jeden strom za druhým. Nikdo nám nic nedal ani vědět. Dělníci tvrdili, že je to kvůli elektrárně a víc nevěděli,“ uvedl Moc. „Pochopím ty nálety, co rostly blíže k vozovce, ale pěkné třicetileté stromy, které byly u cesty a ne na tom pozemku, to nechápu. A já si tam ještě zasadil smrky, aby tu byla hustší zeleň, ty musím rychle přesadit. Teď sem bude z otevřeného prostranství jen foukat,“ myslí si obyvatel Ostrova.

Město Bor, které kácení povolilo, se hájí. „Pouze jsme podpořili návrh majitele pozemku, který si zažádal o vykácení. Šlo jen o pár stromů, zbytek byly nálety, celkový dojem zeleně byl nekulturní,“ řekl tajemník Boru Jaroslav Havlíček.

„Majitel nabízí dřevo tamním obyvatelům a ještě se zavázal, že mezi elektrárnou a obcí zasadí novou zeleň, takže obyvatelé se výhledu na solární panely bát nemusí,“ dodal Havlíček.

Miroslav Moc čekat nebude. „Kdo ví, kdy tu co zasadí. O otevřeného pole mi fouká do baráku, já si tu živý plot udělám raději hned, abych to tu neměl jak na vídrholci,“ plánuje si Moc.

Ludmila Babyková bude muset počkat. „Vždyť je mi přes osmdesát, jsem ráda, že trochu zahrádky zastanu, přece si tu sama nemůžu nic sázet. Měly tu ty stromy nechat, určitě by jim nepřekážely, pořád se píše, jak si máme chránit životní prostředí a vidíte, každý si může pokácet, co chce,“ řekla seniorka.

DISKUZE: Jste lhostejní k výstavbě fotovoltaických elektráren? Jde o ekologické obnovitelné zdroje energie? Vadí vám zábor zemědělské půdy a ničení vzhledu přírody? Jaký je váš názor na věc? Zapojete se do diskuze pod článkem.