VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stručná historie židovského osídlení Olbramova a okolí

Olbramov – O počátku židovského osídlení Kořene můžeme pouze spekulovat protože se o tom nedochovaly žádné dokumenty.

27.4.2011 2
SDÍLEJ:

Znak obce OlbramovFoto: DENÍK/Václav Šimek

Můžeme se domnívat, že židé hledali útočiště v odlehlé, těžko přístupné malé vsi před třemi až čtyřmi stoletími, kdy byli vyháněni z měst kvůli své víře. V roce 1890 dle statistik Weseritzer Bezirkskunde žilo v Kořenu 340 lidí, z toho 80 židovského vyznání, a v té době zde byla také plně funkční synagoga a židovský hřbitov, na který se pohřbívalo i z Lestkova a Černošína. Židé zde provozovali různé obchody především se střižním zbožím, tabákem, dobytkem a galanterií. Všichni tito obchodníci odcházeli počátkem týdne se svými ranečky na zádech do okolních obcí a zůstávali mimo svůj domov po celý týden.

Jak postupem času bohatli odcházeli do větších obcí a měst a posléze mnoho chudých židů emigrovalo do Ameriky. A tak se ze statistiky z roku 1921 dovídáme, že v obci Kořen klesl počet obyvatelstva oproti roku 1890 o 50 osob, především židovského vyznání a v roce 1936 jsou v Kořenu již jen sourozenci Josef a Frieda Steinerovi. Z historek a vyprávění sepsaných v knize Kořen od Eduarda Langhanse se dovídáme, že jednoho dne roku 1922 se v Kořenu poprvé objevil automobil.

„Byla to úplná senzace. Slyšet a vidět byl vůz od Olbramova, jak si to rachotil dolů z kopce a za několik minut již vjel do vesnice. Uvnitř automobilu seděli příbuzní židovské rodiny Steinerů, kteří vycestovali před lety do Ameriky, kde se stali spolumajiteli banky. Během krátké chvíle se v Židovské uličce seběhlo mnoho zvědavců a čumilů, aby si zázračný stroj či ďáblovo dílo opatrně prohlédli. Pro mnoho kořenských to bylo poprvé, co na vlastní oči viděli auto.

Autor: Václav Šimek

27.4.2011 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Volby se samozřejmě nevyhnuly ani vesnicím. Již od začátku se voliči k urnám dostavili také v obcích Horní Kozolupy a Slavice.

I v komunistické baště vyhrálo Babišovo ANO

Roman Hubník.

Hubník: Škoda první půle

V uličkách Tachova vyhrál Tomáš Jaša

Tachov – Více než 150 běžců v několika věkových kategoriích přilákal tradiční říjnový Večerní běh Tachovem.

Ve Stříbře šla volit i maminka před porodem, v komisi byla žena s trikolorou

Stříbro - Volební okrsek číslo šest ve Stříbře je v budově Základní školy v Gagarinově ulici.

Výlov Regentu začal

Stovky milovníků rybích pochoutek se zúčastnily prvního oficiálního dne výlovu rybníku Regent, který je největším rybníkem na území Tachovska.

Čeští a bavorští policisté se radili o migraci, pronásledování i drog

Tachov – Ke společné diskusní poradě zasedli v Tachově na zámku policisté z tachovského okresu a příhraničních regionů Bavorska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení