„Je to vynikající úspěch. Za celou dobu, co učím na gymnáziu, je Pavel druhým studentem, který se z naší školy dostal do celostátního kola matematické olympiády. A je prvním, který se tam probojoval opakovaně,“ vyjádřila se jeho učitelka matematiky Zdeňka Kutláková. „A to tady učím třiatřicet let,“ dodala.

Krajské kolo vyhrál Nguyen Van Mihn před rokem, kdy v následujícím celostátním kole skončil na osmém místě. To je podle jeho učitelky veliký úspěch. Svůj úspěch chce student letos zopakovat. „Celostátní kolo se letos koná v Plzni, o to více bych chtěl uspět, když je to skoro doma,“ vyjádřil se.

Úspěchem by podle něj bylo skončit v konkurenci padesáti nejlepších středoškolských matematiků České republiky do dvacátého místa.

Šanci podle profesorky má, i když to nebude jednoduché. Krajské kolo ale zvládl bravurně. Soutěžil v nejvyšší kategorii. „Bylo to náročné, ale asi trochu lehčí než před rokem. Měli jsme příklady z geometrie, kombinatoriky, řešili jsme rovnici, důkazy. Na čtyři příklady jsme měli tři hodiny, já jsem to dokázal asi tak za dvě hodiny,“ uvedl Nguyen s tím, že nějaké chyby asi udělal.

„Protože krajské kolo s přehledem vyhrál, určitě to nebyly chyby závažné,“ doplnila profesorka.

Ta jej na celostátní kolo, které se koná za necelé tři týdny, ani moc nemusí připravovat. „Studenti, kteří z krajského kola postoupili, se připravují v Plzni. Zrovna minulý týden absolvoval soustředění, kdy se na olympiádu připravoval s vysokoškolským studentem matematiky,“ vysvětlila Kutláková.

Rodiče mají podle Nguyena z jeho úspěchů radost. Nejvíce asi tatínek, po kterém student, jak sám říká, zřejmě zdědil matematické geny. „Asi to mám po tátovi. Ten ve Vietnamu také jezdil po matematických soutěžích, ale nemohl dále studovat. Mě pak dal na školu s matematickou specializací, když jsem byl malý,“ řekl nám Nguyen.

Když přijel do Čech, chodil nejprve rok na základní školu, poté nastoupil na tachovské gymnázium, které studuje šestým rokem. Nejvíce problémů, ačkoliv rozumí i hovoří perfektně, mu podle jeho slov dělá čeština, ale zadání matematických příkladů chápe. Matematice by se chtěl věnovat i v budoucnosti. „Zatím nevím, jakou profesi si vyberu, ale chtěl bych jít na vysokou školu studovat matematiku a informatiku,“ řekl nám.

Že je Nguyen Van Minh skutečným matematickým fandou, nám potvrdila Zdeňka Kutláková. „On si počítá nejen při matematice. Už mi říkali jiní kolegové, že si několikrát všimli, jak si při hodinách občas něco počítá,“ řekla nám s úsměvem.