Do sálu tachovského kina Mže se včera dostavili učitelé středních škol a učilišť, aby na prezentační výstavě představili své školy. Na pomoc si vzali žáky studijních oborů. Ti předvedli, co umí. „Mě voní dřevo. Vždy mě práce se dřevem bavila, a proto jsem si vybral tento obor,“ uvedl Petr Machovec student druhého ročníku Středního odborného učiliště stavebního v Plzni. „Když je zapotřebí doma něco udělat ze dřeva, tak pomáhám. Po škončení školy chci jít na nástavbu a jednou si snad založím vlastní firmu,“ dodal budoucí truhlář.

Technické obory prezentovala Střední průmyslová škola ve Světcích. „Představujeme stavební, strojní a elektro obory. To vše prostřednictvím technických ukázek i počítačových animací,“ řekl učitel oboru elektro Milan Klimeš. Student této školy Tomáš Kreps se rozhodl pro strojírenský obor z důvodu uplatnění na trhu práce v západních Čechách. „Obor je zaměřen i na počítače a také to byl důvod mého rozhodnutí. Baví mě tvorba výkresové dokumentace a počítačových modelů,“ nastínil student své zájmy. Za nabídkou oborů přišli žáci a žákyně základních škol. „Hledám a myslím, že jsem si i vybrala. Obor zatím nevím, ale chtěla bych na Střední odbornou školu ve Stříbře,“ pověděla Kateřina Houšková z Tachova.

Zájemce o studium přitahovaly praktické ukázky a dovednost studentů. Nejvíce zručnost budoucích kadeřnic. „Vymysleli jsme, aby kadeřnice nebyly statické a něco předváděly. Děláme to každým rokem a návštěvníci si mohou nechat udělat například i exotický účes,“ vysvětlil Martin Jurák zástupce ředitele z Integrované střední školy Stod, která na prezentaci nabízela také učební obor kuchař – číšník. „S kadeřnicemi máme úspěch, je to zrovna jeden z oborů, který se tak říkajíc prodává sám, dodal Jurák.