Překonat vlastní strach a pomoci druhým lidem anebo zachránit život. S takovou motivací přistupovalo k darování nejcennější tekutiny třináct studentů tachovského gymnázia. Dvanáct z nich prožilo tento týden pocity dárcovství poprvé a pro některé to nebylo jednoduché rozhodnutí. „Chtěl jsem překonat svůj strach,“ svěřil se Deníku student gymnázia Michal Podzimek. „A docela výhodné mi přišlo i ulít se ze školy,“ dodává s humorem.

Michalovi se podařilo strach překonat. „Mám pocit, že když půjdu jen na obyčejný odběr krve běžný u lékaře, tak to bude ode dneška úplně něco jiného. Mám chuť sem jít příště znova,“ řekl na lůžku těsně po odběru krve. „Všichni se tady o mě dobře starali a je zde příjemná obsluha a nakonec z dárcovství mám dobrý pocit. Nemusí se nikdo bát,“ vzkazuje student svým vrstevníkům, kteří ještě váhají s darováním krve. „Vůbec nic nebolelo, jen jsem měl psychické zábrany,“ dodal.

Se smíšenými pocity přistupovala k odběru studentka Eva Fojtíčková. „Jsou tu všichni hodně milí a těším se, ale trochu se i bojím,“ uvedla těsně před tím než ulehla na lůžko, kde ji sestra napíchla žílu. „Já jsem strašně nervozní a docela se i bojím. To bývám i u lékaře, když mi berou krev. Moc se těším na ten pocit, že jsem někomu pomohla, že jsem to absolvovala a darovala krev. Proto to vlastně dělám,“ odhalila Deníku své pocity prvodárkyně Adéla Bezstarosti.

“Jsme nervozní, ale těšíme se“

Těsně před odběrem byla trochu nervozní i Adéla Gruberová. „Samozřejmě jsem tady také pro ten pocit pomoci i když trochu obavy mám,“ pověděla gymnazistka, která pocity dárcovství vnímala také poprvé. „Mám starší sestru a ta chodí darovat krev. Je to moje inspirace,“ uvedla Gruberová. „Je to příjemné vědět, že je nás víc, kdo chceme tímto způsobem pomoci. Může to být i příklad pro ostatní,“ shodují se studentky Gymnázia Tachov. „Bavily jsme se ve škole, že bychom krev darovaly, ale nevěděly kdy a jak,“ poukazovala děvčata na možnost využít školou organizovanou akci.

Akci zorganizovaly pro své studenty a studentky učitelky Gymnázia v Tachově. „S nápadem uspořádat organizované dárcovství přišla má kolegyně Daniela Kemrová, která je také dárkyně krve. Chtěly jsme tak pomoci a ukázat cestu studentům,“ řekla učitelka Irena Jirotková.

Jejich kapky mohou pomoci i nám

Studenti výzvu přijali pozitivně. „Překvapilo mě, kolik se jich přihlásilo. Zájemců je hodně a ti, co stojí na druhé straně, nemohou darovat krev například ze zdravotních důvodů,“ dodala Jirotková. „Třeba se jedna kapička jejich krve jednou sejde v našem těle. Nikdy nevíme, kdy takovou pomoc budeme potřebovat,“ vysvětlila smysl celé akce, kdy skupina studentů vyrazila společně krev darovat.

„Byli jsme oslovení z gymnázia, zda bychom jim neudělali odběry. Je to v rámci pravidelných odběrů, které zde provádíme. Jde o výborné rozhodnutí,“ chválila pracovnice Oblastního spolku Českého červeného kříže v Tachově Marcela Marková.

S rozvojem dalších léčebných metod roste stále i potřeba krve získávané od dárců. „V průměru dostane každý občan za svůj život čtyřikrát krevní transfúzi,“ uvádí na svých stránkách ČČK.