Cílem jejich několikadenního výletu byla Zakarpatská Ukrajina. „Navštívili jsme Koločavu, rodiště Nikoly Šuhaje. Naše kroky směřovaly i do tamního Muzea Ivana Olbrachta,“ popsala cestu Deníku studentka Soňa Píhová. Vedle Koločavy očím výletníků neunikly ani další pamětihodnosti Zakarpatské Ukrajiny. „V Užhorodu jsme si prohlédli zdejší hrad,“ uvedla Kateřina Stuchlová.


Ve vzpomínkách studentů zůstane i procházka Siněvirským národním parkem a průsmykem, zážitky si výletníci odvezli také od Siněvirského jezera, největšího v Zakarpatské Ukrajině. „Příroda je tam nádherná, ale nedalo se nepovšimnout, jak se k ní lidé chovají. Průzračně modrá řeka tam slouží jako velká skládka odpadů,“ podotkla Soňa.


Studenti si našli i čas na zábavu. „Ze všeho nejvíc mne zaujal tamní Disneyland,“ zavzpomínal Pavel Thoma.
Do Zakarpatí se studenti rádi vrátí. „Chystáme se tam už letos v létě, ale to už soukromě,“ nastínily Deníku plán na prázdniny Soňa a Kateřina.
Exkurze se zúčastnila také zástupkyně ředitelky tachovského gymnázia Daniela Kemrová. „Měli jsme v úmyslu dětem nabídnout to, co ostatní školy příliš nenabízejí. Cílem bylo seznámit studenty s historií Zakarpatí a také jim ukázat, jak chudobný je život v tamních vesnicích. Myslím si, že svůj účel exkurze splnila,“ řekla zástupkyně.