Soutěž pro mládež se jmenovala Co víš o energetice aneb Hra o liščí ocas a celostátní finále se konalo ve druhé polovině prosince v Měšťanské besedě v Plzni.

Tachovské gymnázium zastupoval tým studentek pátého ročníku ve složení Karolína Rubantová, Karolína Kovácsová a Kateřina Ditrichová, pod vedením nehrající kapitánky a profesorky Věry Bambasové. „Tento tým si skvěle poradil se třemi disciplínami soutěže. S testem fyzické kondice, teoretických znalostí z fyziky i psychické odolnosti,“ informovala Martina Drábková z pořádající agentury.

Pro školu je to veliký úspěch. „S velkou gratulací moc děkujeme za vynikající reprezentaci školy,“ vyjádřilo se ke čtvrtému místu vedení školy.

Před Tachov se dostaly tři školy. První místo ve finále vybojovali studenti Střední průmyslové školy Třebíč. Druhou a třetí příčku obsadili studenti Střední průmyslové školy z Ostrova nad Ohří. Celkem se soutěže zúčastnilo 106 družstev, tedy celkem 318 studentů a studentek ze škol z celé republiky. Porota byla vysoce odborná, zasedli v ní Michaela Jirovcová, mluvčí Skupiny ČEZ pro západní Čechy, Alžběta Bednářová, inspektorka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost a Pavel Suk, vědecký pracovník katedry jaderných reaktorů Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské na ČVUT.

Jmenované soutěžní disciplíny střídaly hudební vstupy zpěváka Michaela Foreta. „K pobavení všech si vítězný tým na závěr vyzkoušel demonstrační metodu výroby elektřiny za pomoci liščího ocasu a ebonitové tyče,“ doplnila Drábková s tím, že po skončení soutěže se účastníci přesunuli na exkurzi do laboratoří inovačního centra elektrotechniky na ZČU v Plzni.

Jedním z cílů soutěže je kromě prohlubování informovanosti mládeže o všech aspektech energetiky také motivace ke studiu technických oborů.