Anglické silnice zažily začátkem devadesátých let něco nečekaného. V ulicích měst a obcí se začaly množit bandy chuligánů využívajících japonské sportovní motorky k jízdě po zadním kole, a to rychlostí, která přihlížejícím brala dech. V repertoáru bylo i několik dalších triků.

Výtržníci si říkali Streetfighters a stejně tak říkali svým motorkám. Pro ježdění si vybírali hlavně tehdejší superbiky, protože na dvě stě po zadním kole nemělo nic jiného dostatek koní. Při trénování triků jsou pády nevyhnutelné a po zadním je přes kapoty špatně vidět, takže plasty všichni buď zahodili nebo počkali na první pád a co odpadlo, zametli do příkopu. Koncem tisíciletí několika pacientům nestačilo ani to a začali na motorky dodělávat turba a rychlost po zadním se začala blížit hranici 300 kilometrů v hodině. Z pouličního řádění se vyvinul nový extrémní sport s názvem stuntriding (v překladu kaskadérské ježdění), jehož hlavní náplní je dělat na silniční motorce kousky, které by pro normální jezdce znamenaly ztrátu kontroly, rozbitou motorku a výlet do nemocnice. Čím těžší trik, tím lépe. A protože učení často provázejí pády, bývají motorky chráněny sestavou několika hrazení a padáků, aby mašina nárazem neutrpěla víc než je potřeba.

Na kříženeckém letišti se představí „chuligáni“ Marek Černý, Jarda Janovský, Jiří Horský a další. Tito stuntrideři získali spousty cenných kovů ze soutěží, které se každoročně v tomto sportu pořádají. Kluci předvedou spoustu triků, ale určitě svezou i zájemce z řad diváků po zadním kole.

Jarda Janovský se pokusí překonat hranici 150 metrů ujetých po předním kole.

Michaela Klimentová