Nosič zahrnuje známé i zcela zapomenuté písně českého stříbrského ostrůvku, jak se kdysi okolí Stříbra říkalo. V neděli mohli návštěvníci slyšet tyto písně naživo.
Kino Slavia nejvíce zaplnili právě posluchači ze Sulislavi, manželé Naděžda a Miloslav Michalcovi dokonce přijeli v sulislavských krojích, které pak všem ukázali na pódiu. „Hodně těch písniček známe, i jsme si je tu zazpívali. Kroj máme schovaný už asi šedesát let. Co chceme hlavně říci je to, že nás překvapilo, jak úžasní a mladí lidé dokázali něco takového připravit a znovu probudit k životu. My, Sulislavští, si toho opravdu moc vážíme," řekli manželé Michalcovi. Vedoucí souboru Vojtěch Kouba publiku vyprávěl, jak se postupně CD tvořilo. „Hledali jsme dlouho nějaké krásné české písně a pak padla volba na Sulislav a okolí. Na konečné verzi se podílelo hodně lidí, nejen náš soubor. Šlo především o zkušené folkloristy i muzikanty, jako je Michal Röhrich. Pomohl i stříbrský rodák Pavel Plánka. Rád bych vzpomněl i na sulislavského kronikáře Rudolfa Hrušku, který k nám byl velmi vstřícný a ochotný," řekl Kouba.
Projekt připomíná tradici českého osídlení v Sulislavi a v dalších obcích na Stříbrsku, kde se až do 20. století udržela česká menšina v obklopení většinovým německým obyvatelstvem. „Díky tomuto stavu a odlehlosti regionu se v obcích dochovaly mimořádně hodnotné prvky lidové kultury, včetně specifických písní, tanců, zvyků a nářečí. Díky projektu chrásteckého souboru se mnohé z těchto písní dočkají znovuobjevení, často po desítkách let od svého zapsání," dodal Vojtěch Kouba.
Martina Sihelská