Příčinou byla zemina, která se do kolejiště sesunula následkem vytrvalého deště ze svahu lemujícího trať. Svah se na trať sesunul v úseku mezi kilometry 67,8 a 67,9, několik desítek metrů za pernoleckou zastávkou.

„Byl jsem se na místě podívat. Zasahovali tam hasiči a stráň byla za odpoledne provizorně opravena,“ sdělil Deníku starosta Částkova, pod který Pernolec spadá, Pavel Ryba.

Podle tiskového mluvčího Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Pavla Hally nezasáhl sesunutý svah přímo železniční trať. „Zemina se nesesypala přímo na koleje, ale do průjezdného profilu trati. Proto bylo nutné dopravu na této železniční trati dočasně přerušit a nahradit ji autobusy. Opatření se týkalo čtyř osobních vlaků, které v tu dobu měly po trati mezi Starým Sedlištěm a Tachovem projíždět,“ vysvětlil Halla s tím, že trať byla zcela uzavřena od čtvrtečních 14.45 hodin do 19.30 hodin téhož dne.

„Při urychlené opravě se odstranilo z profilu trati deset kubíků zeminy. Provoz pak mohl být obnoven, ovšem za určitých bezpečnostních opatření,“ doplnil mluvčí.

Tato opatření znamenají především omezenou rychlost projíždějících vlaků na 20 kilometrů v hodině.

Sesunutý svah se podle Hally bude zpevňovat, aby případným nástrahám počasí odolal. Na opravě se bude pracovat pravděpodobně v rámci letních výluk.