Padesát let ode dne, kdy si v kostele a na radnici řekli „Ano“, oslavili v sobotu 11. srpna v kruhu rodinném a včera se zástupci tachovské radnice Ludmila a Kazimír Mužíkovi z Tachova. Oba jsou volyňští Češi, narodili se na Ukrajině.

Na Tachovsko přišli v roce 1947. „Ale poznali jsme se až tady, v Dlouhém Újezdě,“ říká paní Ludmila. Svatbu měli v roce 1957. „Chodili jsme spolu ani ne půl roku a už jsme chystali svatbu,“ vzpomíná její manžel Kazimír. Celý svůj dosavadní manželský život prožili v Tachově. Ludmila Mužíková byla učitelkou, Kazimír Mužík mechanikem, opravoval šicí stroje v Kozaku.

Vychovali dceru a syna, mají čtyři vnoučata. Jedno z nich, Martin, je nadějnýmatletem. Osudový je pro ně podle paní Ludmily právě srpen. „V srpnumámeoba narozeniny, v srpnu jsme se brali a rok po svatbě, také v srpnu, se narodila naše dcera.“ Manželství bylo podle pana Kazimíra někdy smutné, někdy veselé. „To víte, začínali jsme prakticky z ničeho, plat jsme neměli velký, pořád jsme měli co dělat.

Problémy se najdou vždycky, zvláště když člověk začíná z ničeho,“ řekl nám. „Ale nesmí se od problémů utíkat, pak se dá překonat všechno,“ dodala jeho manželka.