„Každý volí podle svého gusta. Oddával jsem například na ranči, kde byla celá svatba laděna ve sportovním duchu, včetně oblečení snoubenců. Součástí pak byla i první novomanželská projížďka na loďce,“ vzpomínal na neobvyklou svatbu starosta Černošína Miroslav Plincelner. Několik svateb absolvoval také v letním táboře v Kořeni. Účastníci tu mají na jediném místě možnost využít kuchyň i chatky pro nocování a svým veselím navíc nikoho neruší.

Podobné zkušenosti má i starosta Bezdružic Jan Soulek. „Svatebčané rádi využívají reprezentačních prostor zdejšího zámku, „ řekl. „Ale obřady v terénu nejsou v poslední době žádnou výjimkou. Oddával jsem například u rotundy na Ovčím vrchu, u zříceniny hradu Gutštejn, ale i v parku v Konstantinových Lázních či pod pergolou na zahradě. I když si svatebčané zvolí netradiční místo, oblečení vždy volili tradiční,“ vyprávěl starosta.

V Tachově se v posledních třech, čtyřech letech konalo vždy kolem osmdesáti svateb ročně. „Letos do vdavek nikdo nepospíchá, zatím jsme měli dvě svatby,“ dozvěděli jsme se od matrikářky Marie Kantnerové. „Netradiční místo pro obřad lze zvolit po dohodě s matrikářkou, na níž je posoudit, zda se jedná o důstojné prostory,“ upřesnila.

„Ačkoli jsem ve výběru místa konzervativní a víc se mi líbí obřady na zámku, jiným místům se nebráním,“ řekl nám starosta Tachova Ladislav Macák. Svatebčané v poslední době rádi volí světeckou jízdárnu. Ale vybrali si už také přední i zadní zámecké nádvoří. „Oddával jsem i na zahradě v Trnové,“ řekl Macák. „U nemocných nebo starších lidí jsou možné i obřady doma,“ doplnila matrikářka Kantnerová.

Všichni starostové se shodli na jednom – do svatby se dnes moc nikdo nehrne. V poslední době stoupá věk snoubenců. Těhotenství už rozhodně nebývá důvodem k uzavření sňatku. A tak není nic vzácného, že na svatbě svých rodičů bývá přítomno i několik jejich společných potomků.