K vidění zde budou loutková divadla, výtvarné dílny pro děti i komentované prohlídky barokního kostela.

„Oproti předchozím ročníkům jsme se rozhodli dát letos pouti trochu více tradiční podobu," říká starosta Erpužic Václav Uhlíř.

Dřívější podoba pouti byla hlavně o zábavě na kolotočích a různých takových atrakcích.

„Budeme rádi, když se do programu poutě zapojí i obyvatelé obce a návštěvníci. Část návsi bude například vyhrazena pro výstavu rarit, kam může každý přinést, co zajímavého má doma. Od netradičního kuchyňského náčiní, přes zemědělské nářadí až po doma stavěné traktůrky," říká Uhlíř.

Určitou kuriozitou bude také kulturní Autobus linky 2015 s nafukovací bublinou, který na pouť přiveze několik loutkových divadelních představení pro děti. „Autobus nabídne i unikátní vyhlídkové projížďky po zajímavostech Plzeňského kraje. Krátké představení pro osm diváků v roli cestujících a tři herce jako průvodce po kraji upozorní na to nejzajímavější, co může náš region turistům nabídnout," vysvětluje Jan Florian ze spolupořádající místní akční skupiny Český Západ.

Autobus linky 2015 přijede do Erpužic už v pátek 12. července s loutkovým představením Viktorka na Řípu, inspirovaným úspěchy plzeňských fotbalistů. Hrát se bude na návsi v symbolický čas 20:15.

Kromě hlavního programu na návsi se budou moci návštěvníci podívat do prostor, kam se normálně nedostanou. Místní mateřská školka nabídne prohlídku nových prostor a výstavu dětských prací, na obecním úřadě budou k nahlédnutí studie úprav návsi a dalších prostranství v obci.

Hlavním lákadlem by ale mělo být otevření barokního kostela svaté Markéty, kde začne v 10 hodin mše svatá a potom každou lichou hodinu proběhne komentovaná prohlídka s průvodcem. Zájemci o památky si přijdou na své i v sousedních Trpístech, kde bude v odpoledních hodinách mimořádně zpřístupněný unikátní barokní zámek. V Trpístech bude také možnost navštívit výstavu pelargonií, která nese název Kytičky naší babičky.

Nebudou chybět ani pouťové atrakce a lunaparky, ty najdou děti u fotbalového hřiště, kde bude od rána probíhat také pouťový turnaj v kopané. Erpužice jsou známé také díky svému sportovnímu letišti, zde budou moci návštěvníci využít nabídky krátkých vyhlídkových letů.

Na prostranství před kulturním domem zahraje country kapela M.H.S. a dále bude následovat tradiční pouťová zábava s kapelou Jenny Party Band.

Svatomarkétská pouť v Erpužicích je zařazena do projektu Skrytá bohatství aneb venkov Plzni, který je spolufinancovaný Evropskou unií z Programu rozvoje venkova České republiky.