Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Svěřenci v zeleném si vedli docela dobře

Tachov – /V KŮŽI/ Vědomostní soutěž Rubikon, ve které třídní družstva soutěží ve znalostech paragrafů a v řešení rizikových a náhlých situací, proplouvá v těchto týdnech školními koly, aby příští pondělí vyvrcholila kolem oblastním.

4.4.2011
SDÍLEJ:

ROLI ČLENA POROTY si ve školním soutěže Rubikon tachovské Základní školy Zárečná vyzkoušel šéfredaktor Tachovského deníku Jiří Kohout (vpravo). Foto: DENÍK/Martina Sihelská

Místo v porotě školního kola Rubikonu nabídla Základní škola Zárečná také šéfredaktorovi Tachovského deníku.

Ničemu nerozumím

„Tak co, zkusíte to,“ ptá se mě do telefonu Daniela Kemrová, školní koordinátorka Rubikonu, když vypršela moje lhůta na rozmyšlenou, jestli místo v porotě vezmu, nebo ne. Potvrzuji souhlas a sjednáváme si schůzku ve škole.

Z předchozích ročníků a z mé účasti na několika kolech přibližně vím, co soutěž znamená. Barevně rozlišená družstva tříd druhého stupně plní v několika kolech různé úkoly. Od vědomostních po dovednostní a úkoly prověřující jejich bystrost a pohotovost.

S tím také jdu do Zárečné. „Tady mám pro vás připravené desky, budete patronem zeleného družstva, tak jsou označeny zeleně,“ předává mi Daniela Kemrová složku v zeleném obalu.

Po prvním letmém prolistování si v duchu kladu hlavu do dlaní a říkám si: „K čemu ses to zase upsal?“

Ve složce pro soutěž se totiž vůbec nevyznám. Nicméně trpělivá koordinátorka mi vše podrobně vysvětluje, já začínám mít trochu jasno. Když se zeptá, jestli věemu rozumím, moje mužská ješitnost mi nedovolí říci, že nerozumím skoro ničemu, a tak přikyvuji a doufám, že to v pátek v kině nějak dopadne.

Soutěž odstartovala

Je tu pátek, kino Mže je zaplněné školáky, školní kolo soutěže Rubikon za pár minut začne. Sedám si ke stolku poroty, s díky odmítám kávu a zákusek jako občerstvení a pokouším se rozkoukat. Ještě si s ředitelem školy Zdeňkem Hnátem a Danielou Kemrovou a ostatními členy poroty ujasňujeme naše role a já už mám mnohem jasněji než před několika dny.

Po úvodu a představení poroty nastupují soutěžní družstva. „Moji“ Zelení mají v hledišti celkem slušnou fanouškovskou základnu a sklízejí aplaus. Říkají si Kingové.

První kolo je o znalostech zákonů. Zelení, kteří patří k nejmladším ve startovním poli, mají střídavé úspěchy, já jako porotce sleduji jejich výkony a zapisuji plusové a minusové body. Zelení končí s nulou na kontě, vedou oranžoví s dvanácti body.

Druhé kolo je o zručnosti. Každý porotce přechází na pódium ke svému družstvu, aby sledoval a počítal, kolik dokáží z dřevěných hranolů postavit staveb. Jejich podoba je předem daná. Kluci – družstvo je totiž čistě chlapecké – si vedou velmi dobře a v tomto kole patří k nejlepším. Za tři minuty postavili sedm staveb a v celkovém pořadí se posouvají na třetí místo. Při potlesku, když předseda poroty vyhlašuje průběžné pořadí, pociťuji hrdost.

Následuje třetí kolo, ve kterém musejí soutěžící vytvořit svůj názor na dané téma a pak jej prezentovat a obhájit. „Porota tentokrát hodnotí všechna družstva,“ připomínají moderátoři. Hodnotíme subjektivně obsah a prezentaci. Zelení obhajují názor, že hra rozvíjí schopnosti mladého člověka. I po třetím kole si drží celkové třetí místo.

Čtvrtý úkol dodneška dost dobře nechápu a ze zmatku na jevišti i v hledišti mám pocit, že to pořádně nepochopil asi nikdo. Snad jen ten, kdo si to vymyslel. Úkol se skládá z několika drobných úkolů, které mají v časovém limitu prověřit smysl pro orientaci, taktiku, akceschopnost a vědomosti. Ale podle mne je to nedotažené. Moje družstvo úkol zvládá průměrně a drží se na medailovém stupni.

Zajímavý závěr

Před námi je poslední část soutěže, ve kterém družstva sázejí. Rubikon je totiž tak trochu o sportovním sázení a má dětem přiblížit možná rozika spojená s hazardem.

Všechna družstva odpovídají na stejnou otázku. Ta zní, zda se stalo, či nikoliv. Otázky totiž odkazují na modelové situace z historie a jsou popsány příběhy, které se udály, nebo které se naopak nikdy stát nemohly. Družstva sází na to, zda je jejich odpověď správná či nikoliv. Risk v sázení se v tomto případě může vyplatit, ale naopak může družstvo poslat ke dnu.

Kluci v zeleném docela riskují, ale já si s úlevou oddychuji, protože získávají slušných patnáct bodů. Jenže dosud třetí příčka není jistá. „Zelení a Žlutí mají celkově stejný počet bodů, musí následovat závěrečný rozstřel,“ vysvětluje předseda poroty. V něm mají více štěstí Žlutí a sesazují „moje“ zelené na bramborovou medaili.

Závěrečné vyhlášení. „Kluci, vedli jste si dobře, akorát v rozstřelu měli víc štěstí Žlutí. Ale byli jste fakt dobrý, příště to třeba bude lepší,“ říkám zelenému družstvu, když si podáváme na závěr ruce. Kluky ztráta medailové pozice v závěru, zdá se, nemrzí tolik jako mě a radují se ze slušného čtvrtého místa.

Soutěž končí a já jsem zase o jednu zkušenost bohatší. Nebylo to nezajímavé a pokud mne ještě někdy někdo požádá o účast v porotě Rubikonu, neodmítnu, pokud budu mít čas.

Autor: Jiří Kohout

4.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Rybáři ve čtvrtek od rána připravovali vše potřebné, aby výlov byl úspěšný
12

FOTO: Teplé počasí o den posunulo výlov Regentu

Snímky z utkání Lom - Konstantinovy Lázně.
9

Lídři nezaváhali, Chodský Újezd i Lom nadále vládnou

OBRAZEM: Měli byste opravit Míčovnu, vzkázal prezident v Horšovském Týně

Horšovský Týn – Jedinou oficiální zastávkou prezidenta Miloše Zemana na Domažlicku při nynější návštěvě Plzeňského kraje byl čtvrteční osmdesátiminutový pobyt v Horšovském Týně.

FOTOGALERIE: Dva autoři vystavují v muzeu

Černošín – V černošínském muzeu byla zahájena výstava fotografií Moniky Šavlové z Kladrub a Štefana Kučíka ze Stříbra.

SLEDUJTE ON-LINE: Prezident Miloš Zeman diskutuje s občany v Horšovském Týně

Plzeňský kraj - Sledujte s Deníkem návštěvu prezidenta v kraji. 

FOTO: Města si po čtvrtstoletí znovu potřásla pravicí

Stříbro – Spolupráce mezi městy Stříbro na české straně a Vohenstrauss na německé straně, trvá už několik desetiletí. Ta oficiální, na základě smlouvy o partnerství, pak 25 let. A právě tu chtěli zástupci obou měst stvrdit společným přátelským setkáním.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení