Původně byla umístěna na zámku Windischgrätzů ve Světcích (dnes Střední průmyslová škola), dnes je v tachovském zámku. Veřejnost se s ní seznámí v dubnu.

Jednání o přemístění sochy z depozitáře zámku Kynžvart do Tachova trvala zhruba rok a půl. „Socha je majetkem Národního památkového ústavu a po více než 60 letech se do Tachova vrátila formou dlouhodobé zápůjčky,“ informoval kastelán tachovského zámku Pavel Voltr s tím, že se podařilo prokázat, že umělecké dílo, pocházející z konce šestnáctého století bylo majetkem rodu Windischgrätzů až do roku 1945.

V padesátých letech byla ze zámku ve Světcích odvezena, uložena byla desetiletí v depozitáři v Kynžvartu a nikdy se nestala součástí expozice, nikdy nebyla dlouhodobě vystavena.

SVĚTICE JE V DOBRÉM STAVU

Do Tachova byla podle kastelána převezena předminulý týden. Naštěstí nevyžaduje žádný odborný restaurátorský zásah. „Socha je ve velmi dobrém stavu,“ poznamenal Voltr.

Než budou moci Světici obdivovat návštěvníci zámku, je třeba připravit pro ni prostor a prostředí. Správa zámku už nyní ví, že zhruba 1,4 metru vysoká socha bude vystavena v zámecké kapli a stane se nedílnou součástí prohlídkového okruhu.

V současné době je třeba vyrobit pro ni na míru sokl, na němž spočine. Podle kastelána je totiž vyvýšené místo nejlepším způsobem, jak sochu prezentovat. „Ta socha si to zaslouží. A bude to jeden z nejstarších exponátů, které na zámku v Tachově máme,“ uvedl.

Zároveň připojil poděkování za možnost přemístit sochu do tachovského zámku. „Děkujeme zámku Kynžvart, panu Petráňovi z kláštera Kladruby a zástupcům Národního památkového ústavu ÚPS Praha.“

Od otevření tachovského zámku turistům v roce 2014 (do té doby v něm sídlil městský úřad) se daří dohledávat a objevovat historický majetek, který k zámku a k nedaleké jízdárně ve Světcích historicky patřil. A také se daří prohlídkové okruhy obou památek o tyto exponáty doplňovat.

PŘIPRAVUJE SE TAKÉ JÍZDÁRNA

Například v jízdárně by se v letošním roce mělo pokračovat s rekonstrukcí k zpřístupnění dalších prostor. Expozice v dolní části stavby představí návštěvníkům v rámci prohlídkového okruhu kovářův byt a dílnu. „Prostory představíme jako nedílnou součást jízdárny, jako její perfektní zázemí, které bylo tehdejšími stavebníky do detailů promyšleno,“ uvedl kastelán.

Správa zámku a jízdárny už několik měsíců shromažďuje exponáty, které budou součástí prohlídkového okruhu. Některé z nich dostalo město darem od řady lidí z Tachova a okolí, některé pocházejí z depozitářů z různých míst, další budou vyrobeny jako repliky, případně jsou ještě v hledáčku.