VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Svojšín je obcí, kde najdeme několik starých a zajímavých stromů

Svojšín – Když jsem v sluncem prozářené únorové sobotě obdivoval uklizenou obec a výhledy ze skal za humny do dosud zasněžené krajiny, bylo mi jasné, že se do Svojšína brzy vrátím.

31.8.2010
SDÍLEJ:

Památný jírovec před svojšínským kostelem. Foto: Miroslav Trégler

Za opravovanými památkami (zámek, kostel, park…) a starými a památnými stromy. Těch je tu totiž nebývale mnoho. Nevrátil jsem se sám, ale opět s přáteli Dr. Michálkem a Ing. Uhlíkem. Pravidelným čtenářům črt z mých exkurzí po přírodě Tachovska netřeba tyto dva pány ze sokolovského muzea představovat.

Abych si udělal jasno, kolik že vlastně je ve Svojšíně aktuálně vyhlášených památných stromů, požádal jsem paní ing. Uhlířovou z Městského úřadu ve Stříbře o příslušné údaje. Zaslala mi je obratem a ochotně, za což jí touto cestou děkuji. Takže milí čtenáři uděláme si malou exkurzi a začneme v srdci obce, na návsi. Tady u kašny jsou vyhlášeny 2 lípy srdčité s obvody kmenů 322 a 425 cm. Nedaleko, na terase zámecké zahrady, je památný buk lesní s obvodem kmene 345 cm. V rekonstruovaném parku za zámkem je za památný strom vyhlášená krásná a fotogenická solitérní lípa srdčitá (Dr. Michálkem určena jako lípa velkolistá) s obvodem kmene 388 cm. Bizarně vyhlížející a tvarovaný jírovec maďal (obvod 351 cm) najdete před kostelem sv. Petra a Pavla ve společnosti smírčího kříže. Za dalšími památnými stromy se musíte vydat do kopce, k nádraží. Jde o 2 lípy srdčité u kapličky sv. Mikuláše, obvody kmenů jsou uvedeny 310 a 373 cm. Nepřehlédnutelný dub červený (obvod 344 cm) najdete na okraji obce nedaleko Černošínského potoka a silnice na Otročín.

A jdeme se za humna, podél břehu řeky, přes rekreační středisko a kolem štoly. Starobylý dub letní ve stráni jsem zmínil již ve svém předjarním povídání. Tentokráte mám pro vás i jeho základní míry – výška 24 m a obvod 412 cm. Při měření prvního dubu jsme opodál nalezli další strom téhož druhu. Je sice mrtvý a suchý, ale s ještě větším obvodem kmene – 428 cm. Oba duby jsou jistě památkou na dřívější doubravy, na lesy plné nádherných stromů, na lesy přirozené a nevysazované do řádků.

Co říci závěrem? Strávil jsem ve Svojšíně s přáteli a zajímavými stromy nádherný jarní půlden. Vřele doporučuji tento kout v údolí Mže k výletu. A nejlépe celodennímu …

Miroslav Trégler

31.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Psychiatři jsou přetížení, počet pacientů se zvyšuje

V Tachově se uskutečnil druhý ročník bowlingového turnaje mezi policisty.
25

FOTO: Druhý ročník bowlingového turnaje policistů měl dokonalou atmosféru

V budově bývalého casina najdou zázemí technické služby

Přimda - Rekonstrukcí bývalé budovy casina v Přimdě získají zázemí místní technické služby. Časem nabídne bydlení i pro seniory.

Domažlicko a Klatovsko musí přeladit příjem HD kanálů České televize

Čerchov – Ve čtvrtek 14. prosince dojde k přeladění kmitočtů, na kterých z Čerchova na Domažlicku a stanoviště Klatovy-Doubrava vysílá digitální multiplex RS7 (Regionální síť 7), jehož prostřednictvím diváci ladí v pozemním vysílání kanály České televize ve vysokém rozlišení (HD).

FOTO: Kladrubské muzeum připravilo Kafírnu

Kladruby – Přátelská setkání s názvem Kafírna v Kladrubech sklízí úspěch a tak pořadatelé přichystali další předvánoční pokračování oblíbeného pořadu.

Podívejte se: zde všude dnes večer společně zazpíváme koledy

Západní Čechy – Tradice se díky Deníku rozšířila na 600 míst v celé republice.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT