VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Svojšín získal Zelenou stuhu

Svojšín – Poslední prázdninový den 31. srpna přijede do Svojšína pětičlenná odborná komise Společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbu, občanského sdružení a Ministerstva životního prostředí.

26.8.2010
SDÍLEJ:

Zámek ve Svojšíně.Foto: DENÍK/Jiří Kohout

Ta se zaměří na obec pohledem krajináře, neboť Svojšín se právě stal čerstvým držitelem Zelené stuhy v krajském kole, a tím postupuje do republikové soutěže.

Zelená stuha se uděluje obci, která dobře pečuje o zeleň jako o nedílnou součást životního prostředí jak v zastavěném území obce, tak v okolní krajině. Je to mimo ocenění takových kvalit sídel, na jejichž tvorbě a ochraně se společně s občany podílejí zahradní a krajinní architekti, zahradníci a arboristé, případně i památkáři, specialisté a další.

Obec Svojšín je tedy jako držitel krajské Zelené stuhy, zařazena i do republikového hodnocení, které se zaměří na následující okruhy kritérií hodnocení zeleně v obci.

Prvním kritériem je dlouhodobé plánování a existence koncepčních dokumentů rozvoje zeleně, spojená s postupnou realizací projektu. Dále se přihlíží k dalším realizovaným projektům v zastavěném území obce a i v okolí krajině, kvalita provedení i vhodnost návrhu, výběr lokality, respektování krajinného rázu. K tomu je přičítán i pohled na dlouhodobé či krátkodobé výsadby.

Dalším kritériem je následná péče o realizace a sledování stavu zelených ploch. Nemalou měrou přispívá i čistota a pořádek, odborná úroveň údržby a ošetření stromů, jako jsou řezy dřevin na návsi, hřbitově, předzahrádkách a širokém okolí, včetně vodních prvků.

K získání Zelené stuhy přispívá také osvěta, výchova a vzdělávání v oblasti životního prostředí. Je sledována i motivace občanů, výsledky, vztah občanů k místu, kde žijí, jejich ochota pečovat o vlastní i společný prostor.

Zapojení veřejnosti do projektu je pak doplňkovým kritériem, není určujícím, ale je vítaným.

Hodnotící komise navštíví Svojšín posledního srpna v 11.45 hodin a na prohlídku obce má vyčleněno půl druhé hodiny. Způsob prezentace a místa bude plně záviset na Svojšínských.

Autor: Martina Sihelská

26.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn Deníku – pondělí 11. prosince 2017

Podruhé narozen pod koly tramvaje a padlý symbol Vánoc: nejlepší videa dne

Kácení alejí. Ilustrační foto.

Aleje mizí, kácení extrémně převažuje

Pojištění pracovní neschopnosti může vytrhnout trn z paty

Dlouhodobá léčba nemoci nebo úrazu zamává nejen s psychikou člověka, ale také s jeho peněženkou. Pokud nemáte našetřenou solidní rezervu, zamyslete se nad připojištěním pracovní neschopnosti. Může vám přijít vhod. Co byste o připojištění měli vědět prozrazuje David Kučera, finanční poradce Partners.

Ve středu se budou zpívat koledy

Tachovsko – Středeční večer přiláká na mnohá veřejná prostranství na Tachovsku desítky lidí, aby si společně zazpívaly nejznámější české koledy a vánoční písně.

Dopravně bezpečnostní akce zasáhla i Tachovsko

Tachovsko – Bezpečnostní akce nazvaná „Piješ. Řídíš. Zabíjíš.“ se koná také na Tachovsku. Jak již název napovídá, jejím smyslem je především prevence a boj proti alkoholu za volantem.

Příběh s dobrým koncem: jezevčík Milda přežil!

Bernartice - Příběh jezevčíka Mildy, který na osm dní uvízl v liščí noře v bývalém kamenolomu u Bernartic a o jehož záchranu se marně snažili hasiči, má šťastný konec.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT