„Z vývoje počtu obyvatel nemám obavy,“ uvedl Petráň. Vítání občánků obnovil Sbor pro občanské záležitosti (SPOZ) po delší odmlce. „Teď ale chceme, aby se vítání stalo každoroční tradicí. Dnes jsme přivítali šest dětí, i když původně jich mělo přijít deset.

Další miminka jsou na cestě, takže určitě jich bude příští rok dostatek, abychom vítání znovu uspořádali,“ řekla Deníku předsedkyně SPOZu Jana Kučerová. Pamětní list, dárkový balíček a kytičku si v sobotu z obecního úřadu odnesli rodiče těchto dětí – Anastázie Žáčkové, Terezy Zieglerové, Davida Langa, Jiřího Lacmana, Ondřeje Malíka a Lukáše Ondiče.

Počet nově narozených dětí ve Svojšíně v posledních letech roste. Pociťuje to také místní základní škola, kterou navštěvují děti prvního stupně. „Už tři roky máme dostatečný počet žáků proto, abychom na ně nemuseli doplácet,“ uvedl starosta Svojšína. „Také výhled do budoucna je dobrý,“ dodal s tím, že vedení obce se snaží mladé rodiny udržet.

Základní potřeby, jako je školka, škola, obchod, pošta, obecní úřad a dopravní spojení jsou ve Svojšíně podle Petráně zajištěné. „Ale za prací většinou lidé dojíždějí. Ale řada zaměstnavatelů svým pracovníkům poskytuje dopravu do zaměstnání a ze zaměstnání a ty autobusy jezdí i přes Svojšín,“ dodal.