Co nejvíce turistů se snaží do obce přilákat zastupitelstvo Svojšína. „Vyžaduje to od nás také zkvalitnit prostředí, do kterého zapadá i zámek,“ uvedl starosta obce Karel Petráň. Nedílnou součástí kulturní památky ve Svojšíně je Letohrádek.

V jeho interiéru vyrůstá nová ubytovna. „Přístřeší poskytne třiceti turistům,“ informuje Petráň. Z prostředků několika programů na výstavbu ubytovny a rekonstrukci Letohrádku už obec získala přes tři miliony korun. Aby se však mohli ubytovat první návštěvníci, bude radnice financí potřebovat ještě více. „Sháníme je, kde se dá.

Musíme hledat další zdroje, aby byla ubytovna co nejdříve otevřena,“ dodal starosta. Interiér ubytovny už má ale pevné základy. „Hotová jsou sociální zařízení. Počítáme i s alterantivou, že v ubytovně vybudujeme také půjčovnu kol. Chybět by nemělo ani fitness centrum,“ nastínil starosta. V současné době je turistům k dispozici stará ubytovna. „Jakmile však bude zahájen provoz té nové, přestane se používat,“ uvedl Petráň.

Ale ani při rekonstrukci není zámek návštěvníkům uzavřený. Po celé prázdniny se zde každou sobotu a neděli v době od 13 do 17 hodin koná výstava uměleckých fotografií. „Připraven je i průvodce. Hostům postačí, když nám zavolají,“ řekl starosta.