Zpřístupněny jsou také nově zrekonstruované zámecké zahrady.
„Vystavené obrazy jsou ukázkou portrétní galerie zobrazující majitele zámku. Jedná se převážně o členy rodu Příchovských, Juncker Bigatto a jejich rodinné příslušníky. Jsou náhodně vybrány z celkového počtu osmasedmdesáti portrétů. Zbytek je uložen v depozitáři na Státním hradě a zámku v Horšovském Týně,“ uvedl starosta Svojšína Karel Petráň.
Do souborů předmětů odvezených ze Svojšína patří také fotografie, grafiky a drobné rodové relikvie.
Mezi nejvýznamnější exponáty patří palcát vyrobený pravděpodobně v Itálii počátkem 16. století. Palcát mají ve znaku Juncker Bigatto a dnes i obec Svojšín. Proto se lze domnívat, že se jedná o předmět spojený s heraldikou.
„Vybrané předměty byly ze zámku odvezeny na základě rozhodnutí Národní kulturní komise po roce 1950. Nebylo to za účelem zcizení, ale záchrany toho nejcennějšího. Vše bylo řádně zaznamenáno, a proto se dnes dají tyto předměty identifikovat,“ vysvětlil starosta Petráň. „Pevně doufáme, že bude zámek brzy opraven tak, aby se tam mohly všechny historické předměty vrátit,“ řekl.
„Děkuji odborné pracovnici z oddělení hradů a zámků generálního pracoviště Národního památkového ústavu v Praze paní Nadě Kubů a panu Janu Rosendorfskému ze Státního hradu a zámku v Horšovském Týně za obětavou práci a pomoc v tomto úsilí,“ vyjádřil svůj vděk starosta Karel Petráň.