Kohokoliv se ve Svojšíně zeptáte, potvrdí, že to jak zámek vypadá, je především zásluha starosty obce Karla Petráně. Ten k tomu ale skromně dodává, že bez podpory zastupitelstva a všech lidí v obce by to nešlo a dodává, že si nesmírně váží lidí, kteří jsou ochotní se na rekonstrukcích podílet.

O tomto víkendu ve Svojšíně ukončili letošní zámeckou sezónu a při té příležitosti se vedení obce rozhodlo zároveň pozvat seniory z obce na každoroční podzimní setkání. Ti byli pozváni buď osobně nebo pozvánkou do zámeckého letohrádku. Připraveno pro ně bylo i malé pohoštění a k tanci a poslechu jim zahráli Plzeňští heligonkáři. Starosta obce při slavnostním uvítání seniory pozval, aby se s ním šli podívali do rekonstruovaných prostor zámku v prvním patře.

Na plánovanou prohlídku se sešlo více než sto lidí. Ty starosta provedl po rozpracovaných vnitřních prostorech a vysvětlil jim jaké úpravy už proběhly a které naopak prostory ještě čekají. Návštěvníkům mimo jiné řekl, že prostorný sál v budoucnu poslouží jako místo setkávání třeba právě pro místní seniory, kterých se v sobotu sešlo tolik, že byl prostor letohrádku zaplněný do posledního místa. Hodně diskutovaná byla také pokládka parket na podlaze sálu. Parkety jsou totiž původní a novým zbroušením a ošetřením jejich povrchu se je podařilo zachránit a znovu položit.

„Máme tady výbornou spolupráci s památkáři. Ve všem si vyhovíme. Místní bych si přál do úprav, které probíhají na zámku trochu vtáhnout. Mám radost když jsou toho všeho součástí. Je něco jiného všechno udělat a pak se tím pochlubit. Já bych byl naopak rád, aby do toho byli všichni vtaženi a vnímali jednotlivé kroky v rekonstrukci," řekl Tachovskému deníku starosta.

Zámek ve Svojšíne láká v posledních měsících také stále větší počet svateb. Místní snoubence může oddat starosta Svojšína, přespolní musí přijet oddat oddávající podle jejich bydliště. Nejčastěji se jedná o snoubence ze Stříbra, kdy oddávat přijede starosta města Stříbra Karel Lukeš nebo z Černošína Miroslav Plincelner. „Zájem o svatby u nás je a stále se zvyšuje. Snažíme je plánovat je tak aby jsme jich měli víc najednou. Naposledy jsme tady měli tři svatby po sobě," řekl Karel Petráň.

Jaroslava Hohlová