VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Svojšínští budou mít novou náves

Svojšín – Nové lavičky, chodníky, osvětlení, autobusová zastávka, vjezdy k rodinným domům nebo třeba odpadkové koše. To vše chystají v rámci rekonstrukce návsi ve Svojšíně.

7.3.2017
SDÍLEJ:

Mapka současné návsiFoto: VLP / Hohlová Jaroslava

Místo k odpočinku, setkávání i nové možnosti parkování. To je představa zástupců obce Svojšín o nové návsi, která se ve spolupráci s místními občany rodí už sedm let. Obyvatelé, ale i návštěvníci obce Svojšín by se tak mohli v brzké době pyšnit novou návsí, která kromě již zrekonstruovaného zámku přispěje k oživení obce a zásadně změní její dosavadní tvář.

„V současné době pracujeme na stavebním povolení, které bychom mohli získat přibližně v polovině roku a poté začneme shánět peníze na realizaci. Případné stavební práce tak přichází do úvahy až během příštího roku,“ řekl Tachovskému deníku starosta obce Svojšín Karel Petráň.

Čtěte také: Svojšínský zámek bude mít nový společenský sál

Současný stav návsi ve Svojšíně nejen že nesplňuje estetické kritérium, vedení obce k plánované rekonstrukci vedou i prozaičtější důvody. „Současný asfaltový povrch už je letitý a není v dobrém stavu. Jsou na něm nerovnosti a praskliny a nebyl řešen odtok dešťové vody, která nám způsobuje nemalé potíže. Další slabinou jsou parkovací stání a vjezdy k jednotlivým rodinným domům. V novém projektu se s výše jmenovaným počítá a bude to v rámci stavby řešeno,“ pokračoval dále starosta Svojšína.

Náves by tak podle plánů měla prokouknout a změnit by se měl i povrch. „Chceme navázat na přístup k zámku, kde je žulový kámen. Ten bychom chtěli využít i při realizaci nové návsi. Rekonstrukce ale bude komplexní, uděláme nové povrchy, přibudou chodníky, nové osvětlení a lavičky. Chceme taky vyřešit vjezdy a parkování před rodinnými domy, které teď nejsou dobře řešeny. Pro návštěvníky obce a zámku chceme zbudovat několik parkovacích míst,“ pokračoval Karel Petráň a dodal, že se obyvatelé obce nemusí obávat o vzrostlé stromy, které jsou součástí svojšínské návsi. „Stromy rozhodně kácet nechceme, většina z nich je památkově chráněných a proto by to ani nebylo možné.“ Už během letošního roku ale zástupci obce Svojšín musí začít řešit otázku kolem financování plánované rekonstrukce. „Na dotaci se zřejmě nedostaneme. V posledních letech už je jen málo projektů, ze kterých je možné získat prostředky. Zvažujeme proto i jiné možnosti. Vzhledem k výše investice víme, že z rozpočtu obce bychom realizaci nezaplatili. Jednou z dalších možností je vzít si úvěr. To ale bude teprve předmětem dalších jednání,“ uzavřel starosta.

Celková cena rekonstrukce svojšínské návsi zatím není dostupná a ani její představitelé o ní nechtěli spekulovat. Hlavním důvodem je záměr obce na vyhlašování výběrových řízení na dodavatele stavby.

Autor: Jaroslava Hohlová

7.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby se samozřejmě nevyhnuly ani vesnicím. Již od začátku se voliči k urnám dostavili také v obcích Horní Kozolupy a Slavice.

I v komunistické baště vyhrálo Babišovo ANO

Roman Hubník.

Hubník: Škoda první půle

V uličkách Tachova vyhrál Tomáš Jaša

Tachov – Více než 150 běžců v několika věkových kategoriích přilákal tradiční říjnový Večerní běh Tachovem.

Ve Stříbře šla volit i maminka před porodem, v komisi byla žena s trikolorou

Stříbro - Volební okrsek číslo šest ve Stříbře je v budově Základní školy v Gagarinově ulici.

Výlov Regentu začal

Stovky milovníků rybích pochoutek se zúčastnily prvního oficiálního dne výlovu rybníku Regent, který je největším rybníkem na území Tachovska.

Čeští a bavorští policisté se radili o migraci, pronásledování i drog

Tachov – Ke společné diskusní poradě zasedli v Tachově na zámku policisté z tachovského okresu a příhraničních regionů Bavorska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení