Čtyřiašedesáti dětem dnes končí pobyt v táboře Tourist Centr ve Svojšíně. Drobotina se sem sjela z celého Plzeňského kraje. Středobodem programu byla výuka jízdy na koních. „Základy výcviku tu děti získávaly každý den,“ informoval nás Pavel Tóth, hlavní vedoucí. Mládež se do výcviku rozdělila na dvě poloviny. „Jednu tvořili pokročilí, druhou zase ti, kteří na koni seděli poprvé v životě,“ dodal Tóth. „Na to, že jsou to prakticky začátečníci, je na nich za týden znát velký pokrok,“ uznal Emil Kraus, který dětem základy jízdy předával. „Pro mne to není nic nového. Na koních už jsem jezdila u strejdy,“ pochlubila se nám osmiletá Nikola Taulová z Chlumčan.

Nešlo ale jenom o výcvik. „Děti se musely naučit i o zvířata postarat. Proto se střídaly v denních službách. Ty obnášely jak krmení či napájení, tak i hřebelcování,“ podotkl Kraus. „To se mi líbilo ze všeho nejvíc,“ usmíval se desetiletý Radek Milička z Hoříkovic. Ani on zrovna mezi začátečníky nepatří. „Jsem členem jezdeckého oddílu v Kladrubech,“ připomněl.

Pouze okolo koní se ale pobyt v táboře netočil. „Pořádali jsme menší výlety do lesů v okolí, konaly se i sportovní soutěže, lovili jsme bobříka strachu,“ vypočítal hlavní vedoucí. Jedenáctiletá Alžběta Balejová z Plzně byla na táboře ve Svojšíně vůbec poprvé. „Moc se mi tu líbilo. Takhle jsem si představovala prožití prázdnin,“ usmívala se spokojeně. Také s jídlem panovala mezi malými táborníky všeobecná spokojenost. „Sice to nebylo jako od maminky nebo babičky, ale pochutnávala jsem si,“ uznale pokyvovala hlavou jedenáctiletá Markéta Chmelíková z Havraně. Dárky, trička a ceny, které děti získaly za výkony při sportovních soutěžích, zafinancovala firma Alcoa Stříbro. „My jí touto cestou za vše mnohokrát děkujeme,“ vyjádřil se Pavel Tóth. Druhý turnus týdenního pobytu, při kterém děti opět pohlédnou na svět z koňského hřbetu, začne v druhé polovině srpna.