„Poklidný život byl napaden zákeřnými nepřáteli, jako je lenost, pohodlí, sociální sítě a mnoho dalších. Nepřátelé tak zabírají čím dál větší území našich spojenců a používají neznámé taktiky," uvádí Letní tábor Svojšín, který účastníkům připravil pobyt s vojenskou tématikou, kde se ve všech hrách klade důraz na osvojení pocitu soudržnosti a kamarádství.

Denní režim začíná budíčkem a rozcvičkou a celý den se pak nese v duchu námětu tábora. Například v den naší návštěvy byl jídelníček napsán morseovkou a děti za sebou měly už hru, při které dohledávaly spadlé letadlo. Je to hra na vojáky. „A to se mi právě líbí," říká Anička Strnadová, budoucí žákyně druhé třídy školy v Pňovanech a protože zatím nebyla povýšena do vojenské hodnosti, těší se, že už brzy bude. Při hrách dětem tradičně vyhládne. „Jídlo je dobré, moc mi chutnaly buchtičky se šodó," podotýká Václav Šmejkal, ze Starého Sedliště, který po prázdninách půjde do šesté třídy a táborové dění ohodnotil jednoznačně: „Líbí se mi tu všechno. Hlavně ale noční mise, kdy jsme museli i překonat řeku a najít trosky letadla."

Patrik Szabó nastoupí po prázdninách do šesté třídy školy Gagarinova ve Stříbře. Tma a noc mu podobně jako jiným problémy nedělá. „Svítili jsme si baterkami. Našli jsme kusy vojenské uniformy, barevnou vodu a další věci, pověšené v lese. Hráli jsme také hru vlajky. Jeden tým má vlajku a druhý se snaží mu jí vzít," popisuje jednu z mnoha činností. Do stejné školy ale do druhé třídy půjde Michal Novotný. „Spíme v áčku, malé chatce a jsme tam dva. Líbí se mi to," pochvaluje si s tím, že za úklid jsou hodnocení a když je něco v nepořádku dostanou takzvané prasátko. „Za tři prasátka je letecký den."

Filip Engelteler z Plzně je budoucí žák třetí třídy základní školy a podle jeho slov by jednou chtěl být hokejistou. Hokejisté i vojáci musí prý dodržovat přísnou disciplínu. Mezi tu se počítá i zmíněný úklid. „Při leteckém dni těm, kteří nemají dobře uklizeno, vyhází věci ven a musí znovu uklidit a poskládat."

O Daniele Benešové by se dalo říci, že je ostřílená tábornice. Na tomto táboře je dívka už pojedenácté. Po prázdninách zamíří do druháku střední školy s uměleckým zaměřením v Plzni. „Snad na prvním táboře, co jsem byla se konal maškarní karneval," vzpomíná na intenzivní zážitek, který ji utkvěl do dnes v mysli. „Tady se mi líbilo třeba maskování v lese. Bylo to fajn, jenže kamarádka mne hned odhalila. Byla jsem asi moc nízko na stromě," líčí hru, kdy bylo nutné se důkladně ukrýt.

Podobně zkušená táborová účastnice je Lucie Dedková. Ta je na táboře podeváté. „Prní rok byl věnován stromu života a Pánu prstenů. Hra se konala v noci a to si dobře pamatuji," vzpomíná. Dnešní tábor s vojenskou tématikou hodnotí pozitivně. „Jsem sportovec a všichni to tady zvládáme výborně. I mne baví střílet ze vzduchovky," dodává a poukazuje na svůj vzdálený cíl: „Až dokončím gymnázium, chtěla bych na vysokou, buď matfyz nebo strojárnu."

Bez vedoucích by se tábor neobešel a tak jedním z nich je Karel Jindra. Léta trávil právě na táboře jako dítě a dnes se dětem stará o program. „Každý rok máme jiné téma, letos jsme to pojali armádně. Máme tu jako vojáky, vojenské jednotky. Dětí je na táboře sedmdesát dva a všechny bydlí v chatkách, vedoucí pak ve stanech. Na jídlo chodíme společně do jídelny," popisuje a spolu s vedoucí tábora Lenkou Strankmüllerovou připomíná minulá témata: „Měli jsme tu UFO, Řím a Řecko, indiány, rytíře nebo školu her a kouzel,"

Táborníci se do svých domovů rozjedou ve čtvrtek a na jejich místo nastoupí v pátek druhý táborový běh.