„Nejsem vTachově poprvé, jezdím sem pravidelně. Dokonce jsem tady svému kamarádovi Mirkovi Hovězákovi svědčil na svatbě,“ vzpomínal motocyklový závodník vobřadní síni městského úřadu.

Do Tachova přijel spartou dalších bývalých soutěžních jezdců. „Seznámili jsme se na vojně vDukle Benešov. Byli jsme taková dobrá parta, že se setkáváme dodnes několikrát do roka,“ řekl nám bývalý motocyklový závodník Miroslav Hovězák zTachova, který svého slovenského kamaráda pozval.

Slovenský reprezentant Jaroslav Katriňák se motocyklovému závodění začal věnovat vsedmnácti letech. Osm let působil vDukle Praha, kde se podle vlastních slov nejvíce naučil. „Ale vDukle Benešov, která tehdy patřila knejlepším týmům, jsem poznal partu lidí, se kterými se rád vídám dodnes,“ uvedl. Vbarvách Československa a později Slovenska dosáhl řady výsledků, které ho řadí mezi světové legendy motocyklových soutěží. Zmistrovství světa si odvezl nejen titul, ale řadu dalších umístění ve špičce výsledkových listin. Potvrzením jeho kvalit bylo letošní vítězství vnáročné motocyklové rallye Transoriental, která na trase Petrohrad – Peking nahradila slavný Dakar.

„Obou úspěchů, titulu mistra světa a vítězství vTransoriental, si cením stejně. Nedá se říct, že bych nějaký znich preferoval, oba jsou pro mě velice důležité,“ vyjádřil se závodník.

Rallye Paříž – Dakar absolvoval několikrát, Transoriental byl novinkou. „Ale hned se mi tento závod zalíbil, bylo to zajímavější a lepší než vAfrice. A hlavně bezpečnější. VAfrice nás prostě ti lidé okolo trati většinou neměli rádi, často jenom koukali, kde by co mohli ukrást a šlo tam často i o život. Kdežto lidé vRusku, Kazachstánu, vČíně, prostě na trati Transoriental, nás sledovali, fandili, byli přátelští a když bylo třeba pomoci, schutí se snažili. Bylo to něco úplně jiného. I ta krajina, kterou jsme projížděli, se mi líbila více než africká,“ popsal své zážitky Katriňák.

VTachově se slovenský motocyklový reprezentant zdržel přes víkend, vrámci přijetí na radnici si prohlédl budovu a seznámil se vdoprovodu svých přátel a místostarostů města shistorií tachovského zámku. „Já mám takové věci rád, takže vítám každou příležitost si prohlédnout podobné historické objekty. Hodně se mi líbí také vaše jízdárna,“ uvedl při prohlídce.