Setkání se zúčastní také několik českých vězňů koncentračního tábora a jeho pobočných táborů.

„Po loňském otevření nové výstavní expozice v památníku Flossenbürg jsou středem pozornosti letošního léta bývalí vězni tábora a účastníci pochodů smrti,“ sdělil nám vedoucí památníku Jörg Skriebeleit.

Tato setkání se konají od roku 1995, kdy se slavilo 50 let od osvobození tábora, pravidelně každý rok. Příští týden, kdy se letošní setkání uskuteční, by se ve Flossenbürgu mělo pohybovat podle Skriebeleita sedm desítek bývalých vězňů z osmnácti různých zemí. „Někteří z nich se do Flossenbürgu vrátí poprvé od roku 1945,“ doplnil vedoucí.

Hlavní program je soustředěn na pátek 25. července. V 9.30 hodin navštíví památník skupina tzv. Indersdorfských vězňů. To je podle Skriebeleita skupina bývalých židovských vězňů, kteří byli internováni jako děti nebo mladiství a jako jediní ze svých rodin přežili. Po osvobození o ně pečovaly řádové sestry v klášteře Indersdorf u Ingolstadtu.

Po celý týden od 21. července bude v bavorských pohraničních školách diskutovat několik vězňů z Flossenbürgu se školáky a s občany. Besedy budou například ve škole ve Flossu, Neustadtu, Weidenu, některé školy, například Bärnau, se chystají do památníku na exkurzi.

Mezi prvními vězni, kteří byli internováni v táboře, byli Češi z Domažlicka, zajatí gestapem začátkem války v souvislosti s odbojovou činností Jana Smudka.

Z bývalých českých vězňů se setkání příští týden zúčastní například Miloš Volf, který byl zatčen v roce 1943 v Táboře a osvobodili jej americké jednotky při pochodu smrti v roce 1945.