Bezmála sedm set trofejí zvěře ulovené v lesích tachovského okresu v loňském roce je k vidění na výstavě v kulturním domě v Chodském Újezdě. Výstava byla součástí sobotního mysliveckého dne. Trofeje jsou k vidění do 1. května. „I když tady máme skoro sedm set trofejí, je jich méně, než jsme posuzovali,“ upřesnil předseda myslivecké komise Rudolf Ládr s tím, že v Chodském Újezdě je vystaveno například 59 % trofejí všech ulovených srnců, 68 % jelena siky, 71 % muflonů, 57 % jelena lesního a 60 % daňků.

Čtyřiadvacet trofejí bylo při hodnocení oceněno medailemi, z toho třemi zlatými. Dvě zlaté medaile získaly mufloní trofeje a jednu trofej jelena siky japonského.

Podle myslivců z Okresního mysliveckého spolku v Tachově není vystaveno více trofejí především proto, že ne všichni myslivci a zástupci honiteb mají o prezentaci své trofeje zájem. „Přitom v sousedních státech, jako je Rakousko nebo Německo, je taková výstava natolik prestižní záležitostí, že lovci si netroufnou svůj úlovek nevystavit,“ srovnává Ládr.

Úroveň vystavených trofejí je v posledních pěti letech podle odborníků stabilní. Mohla by být ale mnohem vyšší. „V posledních letech se loví poměrně hodně mladých jelenů, kteří by, pokud by dosáhli věku osmi let, mohli mít ještě lepší trofeje,“ řekl nám předseda myslivecké komise.

Řada pěkných trofejí také unikne do zahraničí. Myslivci musejí podle Ládra platit za honitby poměrně vysoké nájmy, a tak, aby si je mohli dovolit udržet, občas musejí své honitby nabízet ke komerčním odlovům. „Řada pěkných trofejí tak putuje třeba do Německa, Lichtenštejnska, do rakouska či jiných zemí,“ uvedl šéf myslivecké komise.

Součástí sobotního mysliveckého dne v Chodském Újezdu byl jarní svod loveckých psů, ukázky střelby z luku, ukázky práce sokolníků a další doprovodný program.

Výstava trofejí bude přístupná veřejnosti také tento týden, a to od pondělí do středy vždy od 9 do 17 hodin a ve čtvrtek 1. května od 9 do 14 hodin.