„Důvodem umístění boxu v této firmě je fakt, že v Tachově není žádné zdravotnické zařízení, které by mělo i noční provoz. Tuto firmu nepřetržitě hlídá bezpečnost-ní agentura, ta bude na box dohlížet. Hlídací službě zvukový signál ohlásí, že do prostoru bylo uloženo nemluvně. Na monitoru počítače se současně zobrazí snímek interiéru babyboxu. Pracovník ostrahy přivolá záchrannou službu, která miminko převezme a postará se o něj,“ po-psal princip fungování budoucí schránky, kterou slavnostně otevřou symbolicky na den sv. Mikuláše 5. prosince, Ludvík Hess.

V Tachově jednal zakladatel dětských schránek s desítkou jiných společností. Vstříc mu vyšli až právě v Grammeru. Nyní je ještě nut-né na výrobu babyboxu sehnat potřebné finance. „Oslovuji tisíce potenciálních dárců v okrese. Náklady na vybudování babyboxu jsou kvůli všeobecnému zdražování mnohem vyšší než v předchozích letech, vyšplhají se až do výše půl milionu Kč,“ řekl Hess.

Za vybudování dětské schránky v Tachově je rád starosta Ladislav Macák. Vnímá však i úskalí, která mohou nastat. „Nejbližší nemocnice je od nás vzdálená 50 kilometrů, není tu žádná stálá zdravotnická služba. Babyboxy sice uznávám, a panu řediteli Kořínkovi z Grammeru za něj děkuji, jsem ale zvědavý, kdo by se postavil čelem k případnému maléru. Dítě nemusí být vždy v perfektním stavu, není záruka, že jej stihnou včas do nemocnice odvézt. Přeji si, aby se tam žádné nikdy nemuselo objevit,“ vyjádřil se starosta.

Další babyboxy jsou v okresních městech kraje, tj. v Plzni, Domažlicích, Klatovech i Rokycanech. Naposledy se v kraji signál ozval 2. února 2019 v Klatovech, holčičku, jíž tam někdo umístil, pojmenovali Leopolda. Babybox v Plzni ohlásil za jedenáct let provozu umístění pěti nemluvňat, dvou děvčátek a tří hochů. Rokycanský a domažlický zatím zůstává prázdný.

V roce 2017 Plzní otřásl případ, kdy v babyboxu na Denisově nábřeží našli chlapečka v kritickém stavu. Policisté tehdy jeho matku vypátrali a zjistili, že se jej po porodu snažila doma v koupelně zavraždit. Babička novorozeněte jej tehdy odvezla a vložila do schránky. Chlapec ale ve Fakultní nemocnici vážným zraněním později podlehl. Ženu poslal Krajský soud v Plzni na 17 let za mříže.

První babybox byl umístěn v roce 2005 v pražském Hloubětíně. „V celé republice se pak celkem v zařízeních objevilo 239 dětí,“ doplnil Hess.