Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tachov hostil lidické ženy a děti, události jsou stále živé

Tachov – Autentické vzpomínky na události v Lidicích vehnaly slzy do očí dospělým i mládeži. Beseda žáků ze školy s lidickými ženami a dětmi v tachovském kinosále Mže byla úvodním bodem pátečního programu nazvaného Den pro Lidice.

25.5.2012
SDÍLEJ:

Besedy s lidickými dětmi a ženami se v pátek dopoledne zúčastnili žáci tachovských škol.Foto: DENÍK/Marie Podzimková

Dne 10. června uplyne sedmdesát let od lidické tragédie. Do Tachova přijely Miloslava Kalibová a Milada Cábová, dvě lidické ženy, které přežily vyhlazení obce, tři roky v koncentračním táboře v Ravensbrücku i pochod smrti. Přijely i dvě lidické děti Marie Šupíková a Jana Hanzlíková.

„Bylo mi osmnáct. Už od večerních hodin 9. června jsem spolu s maminkou pozorovala, že se něco děje. Když přijel v jedenáct večer tatínek na kole z práce, řekl, že jsou celé Lidice obklíčeny německými vojáky," začala své vyprávění Milada Cábová. Popisovala společně s Miloslavou Kalibovou první dny, kdy je nejprve převezlo gestapo do kladenské reálky, chvíle, kdy odtrhlo děti od matek, převoz vlakem do koncentračního tábora Ravensbück, život v něm i pochod smrti na konci války. „Po celé tři roky jsme nevěděly, co se stalo s lidickými muži a dětmi. Ty ženy, které přicházely do lágru až po nás a o celé události věděly, se domluvily, že nám to z ohleduplnosti neřeknou," vzpomínala Miloslava Kalibová. O celé hrůzné tragédii se dozvěděly až 1. června 1945.

Velice emotivní bylo vyprávění Marie Šupíkové, lidického dítěte, které mělo to štěstí, že přežila. „Nejstrašnější osud měly lidické děti. Bylo nás 105, včetně šesti, jejichž maminky byly v době tragédie těhotné a ony se narodily, stejně jako tady přítomná Jana Hanzlíková po vyhlazení Lidic. Ty úplně nejmenší odvezli do nemocnice v Praze, 89 dětí z nichž nejmladšímu bylo třináct měsíců do Polska," vzpomínala. Jako jedna ze sedmi byla vybrána k adopci do německých rodin a proto přežila.

Dvaaosmdesát dětí nahnaly gestapáci do nákladních aut, kterým se říkalo pojízdné plynové komory. Všechny zemřely," nedokázala ani po sedmdesáti letech skrýt dojetí Marie Šupíková.

Žila čtyři roky v polsko-německé rodině Schillerových. Až více než rok po válce byla vypátrána v německé rodině a vrátila se do Lidic. „Nikdy mi ženy, které se vrátily nic nevyčítaly. Přesto celý život bojuji s pocitem, že jsem jim četla v očích nevyřčenou otázku – proč jsem přežila právě já a ne jejich děti," řekla na závěr.

„Osud Lidic jsem znala ze školy. Muselo to být strašné. Chtěla jsem se při besedě s nimi i na některé věci zeptat, ale bála jsem se, aby pro ně další vzpomínky nebyly moc smutné. neumím si představit, jak tohle všechno mohly ženy a děti přežít, co všechno musely zkusit. Obdivuji je, že o tom dokáží vyprávět," svěřila se s dojmy žákyně osmé třídy Sabina Bučanová.

Přidala se i spolužačka Eliška Rudová: „Něco o Lidicích jsem věděla ze školy, něco mi vyprávěla babička. Ale když to tady slyším od těch, které to prožili, je to jiné a strašně smutné. Myslím, že je dobře, že se tato událost připomíná, aby lidé věděli, co se dělo za války. Obdivuji je, že jsou tak silné a dokáží o tom vyprávět."

Den s Lidicemi pokračoval vysazením roubovance Lidické hrušně v Genovém sadu, besedou s občany a promítáním filmu Lidice. K těmto akcím se vrátíme v pondělním vydání Deníku.

Autor: Marie Podzimková

25.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dominik Kubalík

Škodovka prohrála, přesto je první

Rybník Regent u Chodové Plané na Tachovsku se připravuje na výlov.
8

ZMĚNA: Výlov Regentu začíná až v pátek

Okresní derby mezi Planou a Borem vyhráli hosté, Planá je poslední

Tachovsko – Fotbalisté první krajské soutěže, 1.B třídy, mají za sebou další zápasy. Ty přinesly zajímavé duely a padaly pěkné branky.

Hejtman Bernard: Prezidenta přijmu, ale servilní nebudu

Plzeň - Čtyři prezidentské návštěvy stály hejtmanství už 1,3 milionu korun. 

Uzavírka Bělojarské ulice bude pouze částečná

Tachov – Už včera začala částečná uzavírka jedné z velmi frekventovaných ulic v Tachově, a to Bělojarské ulice, která je hlavní dopravní tepnou na sídliště Východ.

Naši prvňáci už ve středu v Tachovském deníku, představíme ZŠ Mánesova

Tachovsko - Ve středu 18. října najdete v Tachovském deníku prvňáky ze ZŠ Mánesova ve Stříbře.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení