Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tachov má nové kolumbárium

Tachov – Na hlavním hřbitově v Tachově bylo v uplynulých měsících vybudováno nové kolumbárium. Město ho zde nechalo postavit hned ze dvou důvodů. Stávající kolumbárium je totiž plné a lidé navíc v posledních letech preferují pohřbívání svých blízkých hlavně tímto způsobem.

20.7.2016
SDÍLEJ:

Nové kolumbárium na hřbitově v Tachově.Foto: DENÍK/Antonín Hříbal

Nové kolumbárium má sedmdesát pět schránek a pokud nejsou urny příliš velké, do jedné schránky se vejdou i dvě. „Dostačující kapacita kolumbária pro potřeby pozůstalých by měla vydržet na dalších přibližně pět let a to právě z důvodu, že lidé volí nejčastěji ukládání ostatků do schránky," řekla Tachovskému deníku Drahomíra Červinková, vedoucí majetkoprávního odboru Městského úřadu v Tachově.

Město zvolilo pro výstavbu kolumbária takové místo, které v případě potřeby umožní jeho další rozšiřování. Nové kolumbárium je umístěné v prostřední části hřbitova. „Nové zařízení stálo 490 tisíc korun a bylo hrazeno z městského rozpočtu. Jednotlivé schránky jsou k dispozici od prvního července, od této doby nabízíme uzavírání nájemních smluv a schránky už se mohou využívat," dodala Červinková.

Díky pořízení nového kolumbária se aktuální počet schránek posledního odpočinku zvýšil na celkových dvě stě šedesát a město tímto krokem reagovalo na zájem občanů.

Do nových velkých hrobů se totiž pohřbívá už pouze sporadicky. Tendence je ukládat urny do kolumbárií, pozůstalí mohou ostatky svých bližních nechat ještě uložit v urnovém háji nebo na rozptylové loučce, která je v blízkém okolí tachovského hřbitova. Jenom za loňský rok se uložilo přes padesát nových uren.

Správu a dohled nad městským hřbitovem i nedalekým urnovým hájem už rok zařizuje město Tachov a od letošního jara mají obě místa posledního odpočinku také svého správce. Má na starosti vše spojené s provozem i s údržbou hřbitova a jeho okolí. Eviduje pohyb veškerých lidí na hřbitově, kameníků i pohřebních služeb a spolupracuje s nimi. „Správce zajišťuje pořádek a bezpečí a svou přítomností odrazuje případně zloděje," dodala vedoucí odboru. 


Správce hřbitova má na starosti také ukládání uren. To musí proběhnout za jeho přítomnosti a na požádání pozůstalých provádí rozptyl. na rozptylové loučce. Se správcem je také možné dojednat pronájem smuteční síně, která je k dispozici v urnovém háji. Ta má kapacitu do padesáti lidí, třicet míst je k sezení, ostatní by tedy museli stát a je tak vhodná především pro pořádání menších pohřbů. „Smuteční síň je v poslední době docela využívaná, v kontaktu jsme také s pohřebními službami, které možnost pronájmu síně nabízí," dodala Červinková.

Se záležitostmi týkajícími se hřbitova, se tak lidé mohou obracet přímo na správce hřbitova nebo na majetkoprávní odbor Městského úřadu v Tachově. Na úřadě se řeší především administrativní záležitosti spojené se sepisováním nájemních smluv, vybírání poplatků za pronájem hrobových a urnových míst. Ceník za pronájmy je zveřejněn jak na stránkách města, tak i na vývěsce na hřbitově.

Jaroslava Hohlová

Autor: Redakce

20.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Rybník Regent u Chodové Plané na Tachovsku se připravuje na výlov.
8

ZMĚNA: Výlov Regentu začíná až v pátek

Ilustrační foto

Okresní derby mezi Planou a Borem vyhráli hosté, Planá je poslední

Hejtman Bernard: Prezidenta přijmu, ale servilní nebudu

Plzeň - Čtyři prezidentské návštěvy stály hejtmanství už 1,3 milionu korun. 

Uzavírka Bělojarské ulice bude pouze částečná

Tachov – Už včera začala částečná uzavírka jedné z velmi frekventovaných ulic v Tachově, a to Bělojarské ulice, která je hlavní dopravní tepnou na sídliště Východ.

Naši prvňáci už ve středu v Tachovském deníku, představíme ZŠ Mánesova

Tachovsko - Ve středu 18. října najdete v Tachovském deníku prvňáky ze ZŠ Mánesova ve Stříbře.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení