V Tachově začaly s vydatnou finanční podporou Městského úřadu celorepublikové varhanní kursy pro začátečníky a pokročilé.
Pořádá je zdejší farní úřad. Kursy v podobném rozsahu nemají v Česku obdoby.

Podle faráře římskokatolické církve Václava Vojtíška je hlavním cílem vychovat novou generaci varhaníků. „Hraní na kostelní varhany je velmi náročné, a varhaníků je poskrovnu. Je nutné mít zásobu talentů, kteří by byli schopni zaskočit třeba v případě, kdy hlavní regenschori onemocní,“ vysvětlil.
V okresním městě plní funkci regenschori Jana Vokatá, která při kursech nyní zajišťuje lektorskou službu.
Podle ní se přihlásilo několik slibných lidí. „Měli by mít hudební sluch a zvládat základní varhanní techniky. Nechci vychovat virtuosy, ale připravit varhaníky na to, že zvládnou doprovod k písničce během liturgií,“ vysvětlila varhanice, která studiu hry na varhany zasvětila deset let života a právem se tak řadí k profesionálům v oboru.

Účastníci kursů mají zajištěno ubytování v romantickém prostředí na venkovské faře ve Starém Sedlišti, lekce hudební teorie probíhají ve farním sále farnosti Tachov, lekce hry na varhany se odbývají přímo na kůru ve farním kostele Nanebevzetí Panny Marie.
„Výuka zahrnuje přípravu varhaníků pro liturgické hraní a zpěv,“ zmínila Jana Vokatá.

Lektorskou službu zajišťují: Dipl. Kirchenmusiker, varhanice a regenschori při chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Tachově, již zmíněná Jana Vokatá, dále Bohuslav Korejs, varhaník při kostele Panny Marie před Týnem v Praze, Jan Steyer, varhaník a posluchač AMU v Praze, a Pavla Kříženecká, členka Týnské scholy v Praze.
Kursy končí 22. srpna.