Společenský areál Mže přivítá tento víkend účastníky mezinárodního festivalu potápěčských filmů, fotografie a dětské výtvarné tvorby. Za dosavadních 34 ročníků se tachovské soutěže zúčastnily stovky tvůrců, přičemž mezi zastoupenými zeměmi nechyběl například Mauricius, Turecko, Spojené státy, Austrálie nebo Egypt.

Při festivalové přehlídce budete mít možnost se osobně setkat s řadou autorů a osobností světového potápění. Akci navštíví známí specialisté na žraloky Steve Lichtag a Richard Jaroněk, nebude chybět Hugo Habrman, nejuznávanější sladkovodní filmař a mnoho dalších významných a známých osobností v oboru filmu, fotografie a potápění.

Program je velmi pestrý a všechny festivalové akce jsou přístupné široké veřejnosti.

Všechny práce hodnotí nejen mezinárodní odborné poroty, ale také každý z návštěvníků svým hlasováním spolurozhoduje o udělení diváckých cen.

Ilustrační foto

Přijďte s dětmi

Na sobotu je pro děti v době od 10 do 16 hodin připravena výtvarná soutěž „Namaluj fotografii“. Z vystavených soutěžních fotografií si děti vyberou jednu a tu mohou v průběhu dne přímo na místě namalovat. Potřebné pomůcky a odborný dozor bude zajištěn. Kresby budou po 15. hodině vyhodnoceny návštěvníky festivalu a vítězové oceněni.

Vaše děti jistě také potěší možnost si zadovádět ve skákacím hradu, který bude po celou dobu sobotního programu zdarma k dispozici.

Festivalové přednášky

Nejste potápěči a rádi byste se podívali pod hladinu? Máte jedinečnou možnost, překvapivě pouhou hodinu cesty od Tachova. O světovém unikátu, podvodní pozorovací kabině, která vznikla za podpory Svazu českých potápěčů, bude v pátek od 19.30 hodin hovořit Jaroslav Hudec.

O své odborné vědomosti z výzkumné expedice na ostrově Lizard v Austrálii se podělí v sobotu dopoledne Zdeněk Ďuriš.

Zkrátka nepřijdou ani vyznavači adrenalinu. V novém napínavém cyklu fotografií po africkém kontinentu s názvem „Nástrahy Afriky“ se návštěvníkům festivalu představí v sobotu 31. března od 16 hodin cestovatel a fotograf Richard Jaroněk.

Potápěčský ples

Chcete vědět jako první, kdo zvítězil a odnese si hodnotné festivalové ceny? Zakončete sobotu návštěvou potápěčského plesu. A možná i vy, budete-li mít štěstí v losování vstupenek a tomboly, můžete odejít domů s hodnotnou cenou v podobě týdenního potápěčského zájezdu do Egypta na základnu Lighthouse.

V rámci přehlídky diváci zhlédnou také tyto filmy:

Do hlubin…

Lidé, kteří se rozhodnou pro podobné dobrodružství buď přepíší historii, nebo se nikdy nevrátí. Na prstech jedné ruky bychom spočítali potápěče, kteří se dokázali ponořit do hloubek okolo 300 metrů. Sestup do zóny věčné tmy, samoty a chladu zvládnou jen profesionálové s velkou fyzickou, ale především psychickou odolností. Snímek vypráví příběh jednoho z nich, Pascala Bernabé. Jak se člověk na podobné sestupy připraví? Co jej táhne stále hlouběji do propasti? Co v extrémních hloubkách hledáme a co v nich opravdu najdeme? Na podobné otázky se pokoušejí francouzští autoři odpovědět.

Ilustrační foto

Montenegro Coastal Survey 2011

Ministerstvo kultury republiky Černá Hora (Montenegro) zorganizovalo spolu s Velvyslanectvím USA projekt archeologického průzkumu černohorského pobřeží. Speciálně upravená loď RV Hercules s pomocí nejmodernější techniky systematicky mapuje polohy vraků, starověkých amfor a jiných pozoruhodných lokalit. S dosavadními výsledky pátrání nás seznámí černohorský kameraman Milorad Djuknic.

Medúzy – strašlivé krásky

Průhledné, křehké, obsahující z 99% vodu. Jsou bez mozku, krve, srdce… Přesto medúzy s historií starší než dinosauři „dobyly“ většinu světových moří – najdeme je od pólů až po tropické vody, od hlubokých zatopených propastí až po mělká sladkovodní jezera. Snímek německého autora Floriana Guthknechta zve diváky na podvodní výpravu od Austrálie po Norsko. Postupně představí nejrůznější druhy medúz, které mohou na první pohled působit neškodně. Pravdou zůstává, že některé z nich patří k nejnebezpečnějším podvodním tvorům.

Podvodní svět Budapešti

Do hlavního města Maďarska většina návštěvníků míří kvůli působivé architektuře. Málokdo tuší, že na potápěče zde čeká labyrint zatopených jeskyní. Po překonání dlouhého vstupního koridoru se skupina německých nadšenců ocitá v bludišti více než dvou set chodeb.

Ilustrační foto

Příběh Klauna

Rybky, které díky svému vzhledu sdílí jméno s cirkusovými baviči, žijí zpravidla v těsné symbióze se žahavými sasankami.

Jak se chrání proti jedovatým chapadlům, které mnohé obyvatele podvodního světa spolehlivě usmrtí? Jaký užitek sasanka z přítomnosti klaunů má? Na dané otázky se pokusí v krátkém dokumentu odpovědět holandský potápěč a filmař Johan de Smedt.

Čtyři roční období pod vodou

Prostřednictvím tří protagonistů – štičí rodinky, žáby a raka – vypráví německý dokument o střídání ročních období pod vodní hladinou. Jak přežívají obyvatelé podvodního světa v zamrzlém jezeře? Co dělají ryby, když je voda během léta příliš teplá? Opadají z podvodních rostlin na podzim listy?

SS President Coolidge

Nedaleko ostrova Espiritu Santo v tichomořském souostroví Vanuatu leží vrak luxusního zaoceánského parníku o délce téměř dvou set metrů. S kamerou se do jeho nitra vydal ruský potápěč Vadim Malysh.

Program PAF